Unia Europejska kupuje lek używany w leczeniu COVID-19

Pixabay

Komisja Europejska podpisała umowę ramową z firmą Gilead Sciences. Dotyczy ona wspólnego unijnego zamówienia na leczenie przeciwwirusowe dla pacjentów z COVID-19 z przy pomocy leku produkowanego przez Gilead

To już drugi kontrakt na lek o nazwie Veklury, zatwierdzony przez Europejską Agencję Medyczną EMA do stosowania u pacjentów z COVID-19, u których występuje wysokie ryzyko wystąpienia ciężkiego przypadku choroby, a także pacjentów z zapaleniem płuc i wymagających tlenoterapii.

Wartości umowy nie ujawniono, ale we wspólnych zamówieniach uczestniczą 22 państwa członkowskie Unii Europejskiej, w ramach których mogą zakupić do 2 250 000 fiolek Veklury. Pierwszy kontrakt na ten lek zakończył się w kwietniu br.

Umowa ramowa została podpisana w chwili kiedy w Europie zaczynają znowu rosnąc zachorowania związane z nowymi pandemicznymi wariantami B.5.x szczepu Omicron wirusa Sars-CoV-2. W połowie lipca w Europie zgłoszono 3 mln nowych przypadków COVID-19, co stanowi połowę wszystkich nowych przypadków globalnie. Jak stwierdził Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę, wskaźnik hospitalizacji podwoił się, zaś blisko 3000 osób umiera z powodu COVID-19 każdego tygodnia. WHO ostrzega, że dalsza ekspansja COVID-19 w Europie spowoduje „konieczność wdrożenia restrykcyjnych procedur ochrony” m.in. lockdownów.