O wszystkim zdecyduje EBC

SEG 2025

Najważniejszym wydarzeniem mającym rozjaśnić sytuację na globalnych rynkach będzie dzisiejsze spotkanie EBC. Decyzje, które mają być tam podjęte, zaważą na pewno na kondycji europejskiej i światowej gospodarki w najbliższym czasie

Komentarz BDM, zgodnie z tradycją, nawiązuje do sytuacji na rynkach akcji:

– Podczas wczorajszej WIG20 próbował pokonać opór na 1700 pkt, finalnie zamknął się na 1695 pkt (+0,9%). Szeroki rynek WIG również urósł o 0,9%.

mWIG40 zanotował wzrost o 1,1%, a sWIG80 o 1%. Obroty na GPW wyniosły 0,84 mld PLN, z czego 0,65 mld przypadło na blue chipy. W ujęciu sektorowym zyskało 12 z 15 indeksów. Najmocniej wzrosły WIG Leki (+4,8%) oraz WIG Chemia (+4,2%). Najbardziej stratne były WIG Spożywczy (-2,4%) oraz WIG Odzież (-0,4%).

Gorzej poradziły sobie zachodnioeuropejskie indeksy, które w oczekiwaniu na dzisiejszy komunikat EBC lekko straciły. Na koniec sesji w środę DAX spadł 0,2%, CAC 40 stracił 0,3%, a FTSE zniżkował o 0,4%.

Za oceanem dobre wyniki spółek są wsparciem dla całego Wall Street. Dow Jones Industrial zyskał 0,6%, S&P 500 urósł 0 0,6%, a Nasdaq wzrósł o 1,6%.

W czwartek nastroje na azjatyckich indeksach są mieszane, Hang Seng spada powyżej 1%, za to Nikkei 225 delikatnie rośnie.

BGK analizuje dane dotyczące rynku długu w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych:

– Wczoraj, przy braku ważnych zagranicznych publikacji makro na bazowych rynkach długu niewielka była skala zmian. Inwestorzy zwracali uwagę na kryzys polityczny we Włoszech, co skutkowało osłabieniem włoskich obligacji i rozszerzeniem ich spreadów do bunda.

Krzywa rentowności niemieckich obligacji obniżyła się przy tym o około 2 pb. kończąc dzień przy 0,59% (2Y), 1,25%(10Y) oraz 1,45% (30Y). Niewielkim zmianom (1-2 pb.) podlegały również dochodowości amerykańskich papierów skarbowych. Te zamykały się przy 3,23%(2Y), 3,03%(10Y) oraz 3,16% (30Y).

Dzisiaj rano niespodzianki nie przyniosły wyniki posiedzenia Banku Japonii – utrzymał główną stopę procentową na poziomie minus 0,1% oraz target rentowności 10-letnich JGB na poziomie ok. 0,0%. Odnotowano przy tym rosnące ryzyko wyższej inflacji, przy jednoczesnym pogorszeniu perspektyw dla wzrostu gospodarczego.

Kluczowe będą wyniki EBC. Według analiz BGK, niewystarczająca skala działań przeciwko fragmentacji będzie skutkować rozszerzeniem spreadów obligacji południa Eurolandu do bunda. Krzywa bundowa w obliczu rosnących stóp w najbliższych kwartałach oraz możliwych problemów ze wzrostem gospodarczym może zmniejszać przy tym kąt swojego nachylenia.

Na krajowym rynku długu utrzymuje się presja na spadki rentowności polskich obligacji. Wczoraj służyły temu słabsze od oczekiwań krajowe dane makro, wypowiedzi członków RPP sygnalizujące możliwość względnie rychłego zakończenia cyklu podwyżek oraz zmiany na rynkach bazowych. Krzywa SPW obniżyła się o około 8 pb., kończąc dzień na poziomach 7,47%(2Y), 6,87%(5Y) i 6,54%(10Y). Towarzyszył temu nieco skromniejszy (4-6 pb.) ruch w dół kontraktów IRS. Obligacje mogą być wrażliwe na krajowe odczyty.

Nastroje w Polsce będą determinować wyniki posiedzenia Rady EBC. Spodziewamy się, że zarówno krajowe, jak i zagraniczne impulsy będą sprzyjać dalszemu umocnieniu papierów.

Zespół analityków DM TMS Brokers poświęca uwagę spotkaniu EBC:

– EBC pierwszy raz od dekady podniesie dziś stopy procentowe. Jeszcze 2 dni temu rynek oczekiwał ruchu o skromne 25 punktów bazowych. Kiedy na rynku pojawiły się plotki o możliwym dwukrotnie większym ruchu ze strony europejskiej instytucji euro zyskało.

Poprzeczka przed EBC zawieszona została jednak wysoko. Jeśli EBC rozczaruje, wspólna waluta prawdopodobnie ulegnie deprecjacji. Euro jest stabilne a kurs głównej pary walutowej oscyluje wokół 1,02.

Dzisiejsza decyzja nabrała dodatkowych barw. Wszystko przez plotki podane przez agencję Reuters o tym, że Rada rozważa wzrost kosztu pieniądza o 50 punktów bazowych. Narosłe oczekiwania spowodowały, że wytworzyła się dodatkowo presja na EBC, a ryzyko osłabienia wspólnej waluty urosło. Jeśli plotki okażą się jedynie plotkami a Rada będzie realizować plan z czerwca, wówczas wspólna waluta odda to co wypracowała w ostatnich dniach.

Ruch o 25 pb byłby prawdopodobnie neutralny dla euro. W tym momencie będzie dużym rozczarowaniem. Oznaczać to również będzie, że EBC świadomie i celowo zawodzi oczekiwania rynku. Jeśli wtorkowe doniesienia zmaterializują się, to – zdaniem analityka DM TMS Brokers, Łukasza Zembika – euro miałoby jeszcze potencjał do aprecjacji a główna para walutowa może w krótkim czasie znaleźć się przy 1,0370.

Dodatkowo rynek czeka na przedstawienie ogólnego zarysu nowego narzędzia o nazwie TPM (Transmission Protection Mechanism), który EBC zamierza wykorzystać do walki ze wzrostem spread’ów pomiędzy obligacjami europejskimi – duża rozbieżność na tym polu nastąpiła między papierami włoskimi a niemieckimi.W odniesieniu do sytuacji euro, złoty się lekko osłabił. Dziś rano EUR/PLN jest przy 4,77 a USD/PLN przy 4,67 – jak na razie nie widać większej reakcji, która mogłaby wpłynąć inaczej na pozycję złotego w kolejnych dniach.