Nadchodzą tłuste czasy dla amerykańskiej branży zbrojeniowej

Pixabay

Departament Stanu USA autoryzował sprzedaż sprzętu i wyposażenia do Estonii, Norwegii i Korei Południowej. Tylko te trzy transakcje będą miały wartość ponad 1,5 mld dol. Jest to już drugi zapowiadany pakiet transakcji zbrojeniowych w ciągu dwóch miesięcy. W efekcie wartości wysyłki sprzętu wojskowego przewidywana na 2026 r., może być osiągnięta za niecałe dwa lata

Estonia chce zakupić 6 systemów gąsienicowych M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS), wozy transportu, wyposażenie dodatkowe, komponenty oraz wsparcie techniczne dla całego systemu. Kontrakt ze strony USA ma realizować Lockheed Martin Corp. Należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA), zwróciła się do Kongresu USA z informacją o tej transakcji oraz o dwóch następnych.

Pierwszą jest sprzedaż 205 pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu do Norwegii. Transakcja ta będzie miała wartość ponad 950 mln dol. i związana jest z wyposażaniem norweskich Sił Powietrznych w najnowsze maszyny wielozadaniowe F-35A. Ze strony USA kontraktorem będzie Raytheon Technologies, zaś w grę wchodzi 205 pocisków rakietowych AIM-120 C-8 lub D Advanced Medium-Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM).

Druga z nich to sprzedaż Korei Południowej lekkich torped MK 54 Lightweight Torpedoes sterowanych zarówno w trybie „fire and forget”, jak i poprzez łącze światłowodowe. Są one przeznaczone dla okrętów podwodnych. Transakcja będzie miała wartość ponad 130 mln dol.

Według analityków transakcje te związane są z wojną w Ukrainie. Dozbrajają się zwłaszcza państwa europejskie (po 20 latach cięć wydatków wojskowych), ale zaczynają to robić kraje Azji.

Zbroi się także Polska. Ostatnia transakcja to zakup 250 czołgów podstawowych Abrams M1A2SEP v.3 wartości 23,3 mld zł. Czołgi mają być dostarczane od 2023 r., zaś środki na ich zakup będą pochodzić z środków pozabudżetowych. Rząd przyjął w tej kwestii specjalną uchwałę. W piątek 15 lipca pojawiły się też informacje o 116  czołgach Abrams M1A1FEP z zasobów US Marines. Wozy te były dostarczone w zamian za dostawy polskich PT-91 na Ukrainę. Transakcja miałaby być sfinansowana z amerykańskich środków pomocowych Lend Lease dla Ukrainy.

Wiosną 2022 firma analityczna Research and Markets oceniała wartość wysyłki sprzętu i wyposażenia wojskowego z USA na 703,7 mld dol. (zamówienia wewnętrzne Pentagonu i eksport łącznie). W latach 2022-2026 CAGR miał wynosić 2%, by ostatecznie wysyłka broni i sprzętu wojskowego w 2026 r. osiągnęła wartość 773,3 mld dol. Obecnie przyjmuje się, że taka wartość wysyłki może być osiągnięta 2 lata wcześniej, w 2024 r.