Ostatnia sesja minionego tygodnia na amerykańskich rynkach akcji zakończyła się solidnymi wzrostami indeksów. W poniedziałek od rana rosną ceny surowców po sugestii szefa banku centralnego Chin dotyczącej wsparcia tamtejszej gospodarki
BDM opisuje sytuację na najważniejszych indeksach:
– Ostatnia sesja minionego tygodnia zarówno na europejskich parkietach jak na Wall Street przyniosła poprawę nastrojów wśród inwestorów. Pomimo takiego otoczenia, potentaci z GPW nie wykorzystały okazji do solidnego odbicia, a WIG20 zakończył notowania ze zwyżką na zaledwie 0,4% poziomie.
Podczas piątkowych notowań do najmocniejszych polskich blue chipów należały takie podmioty jak: CCC (+2,7%), Allegro (+2,2%) oraz PKN Orlen (+2,2%). Z drugiej strony znalazły się takie spółki jak: Cyfrowy Polsat (-2,6%), CD Projekt (-1,6%) oraz PGE (-1,1%). Również mWIG40 jak i sWIG80 zakończyły sesję delikatnymi wzrostami, zyskując odpowiednio 0,5%/0,3%. Sektorowo najlepiej poradziła sobie chemia, zwyżkując o 3,0%, natomiast po ostatnich wzrostach słabością raził wig-spożywczy (-3,9%). Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Ryvu Therapeutics (+17,0%), natomiast sporej przeceny doświadczyły walory 3RGames (-10,5%).
Na europejskich parkietach panowały pozytywne nastroje, DAX zyskał 2,8%, CAC40 poszedł w górę o 2,0%, a FTSE100 finiszował ze wzrostem na poziomie 1,7%.
Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów. Tego dnia największą siłą wykazał się Dow Jones (+2,2%), dalej był S&P500 (+1,9%), natomiast Nasdaq wzrósł o 1,8%.
Na rynkach azjatyckich Shanghai Composite Index kończy notowania 1,5% na plusie, a Nikkei idzie w górę o 0,5%.
BGK analizuje dochodowości w Europie i Stanach Zjednoczonych:
– W piątek dochodowości UST były stabilne w segmencie 2Y (3,13%), i obniżyły się o 4 pb. w 2Y do 2,92% i o 2 pb., do 3,09% w 10Y. W tle była publikacja nieco lepszych niż spodziewane odczytów sprzedaży detalicznej USA oraz poprawa wskaźnika nastrojów konsumentów Michigan.
W przypadku tego ostatniego napęd dla spadków dochodowości dało obniżenie oczekiwań inflacyjnych w badaniu. Po naszej stronie oceanu rentowności niemieckiego długu rządowego także obniżały się, – 4pb., do 0,44% (2Y), -3 pb., do 1,13% (10Y) i -2pb. 1,36% (30Y). W Europie tło do tych procesów dawały wydarzenia polityczne, tj. odrzucona dymisja premiera Mario Draghiego. Dziś rano rynki akcji i surowce przemysłowe rosną po sugestii szefa banku centralnego Chin wsparcia gospodarki i poprawie oczekiwań, co do perspektyw chińskich firm technologicznych. Jest też widoczna – zdaniem analityków BGK – kontynuacje wzrostów EURUSD w oczekiwaniu na tego tygodniową podwyżkę stóp przez EBC. Eksperci tej instytucji finansowej spodziewają się presji na zwyżki dochodowości co najmniej do czwartku, na kiedy to zapowiedziana jest konferencja EBC.
W piątek dochodowość SPW 2Y obniżyła się o 21 pb., do 7,83%, 5Y o 15 pb., do 7,10%, zaś 10Y o 16 pb., do 6,75%. W tym czasie krzywa IRS zrobiła nieco mniejszy ruch, redukując stawki o 17 pb., do 7,61% (2Y) o 7 pb., do 6,55% (5Y) i 10 pb., do 6,18% (10Y).
Zdaniem zespołu analityków BGK, wpływ na to miało tak zachowanie rynków bazowych jak i niższy niż pierwotny odczyt CPI za czerwiec. Akompaniamentem były stabilizujące oczekiwania informacje na temat planowanej reformy Wibor.
Dziś – według analiz przedstawicieli BGK – można spodziewać się korekty krajowych stawek w górę w ślad za rynkami bazowymi. Skala przecen jednak nie powinna być duża. W kolejnych dniach presja na przecenę może utrzymać się ze względu na spodziewane zachowanie rynków bazowych. Jednak potencjalna skala pogorszenie wycen SPW powinna być umiarkowana w obliczu oczekiwań na wspierające zakończeniu cyklu podwyżek stóp NBP krajowe dane makro.
DM TMS Brokers dokonuje podsumowania wydarzeń na amerykańskim rynku akcji, surowców i walut:
– Pozytywne nastroje na amerykańskim rynku akcji – widoczne w trakcie piątkowej sesji – przełożyły się na ich odpowiedniki w azjatyckiej oraz oceanicznej strefie.
Rosły też rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w USA i strefie euro. W USA nadal utrzymywała się „inwersja” krzywej rentowności: rentowność 2-latek amerykańskiego rządu (3,1515 proc.) była wyższa niż rentowność 10-latek (2,95 proc.).
Ceny kontraktów na ropę naftową obroniły poziom wsparcia wyznaczany przez minima z marca i kwietnia. Cena kontraktów na ropę Brent wróciły ponad poziom 100 USD za baryłkę (+3,15 proc. dziś ok. 9:30). Poniżej 100 USD pozostawała cena ropy WTI (-0,25 proc. ok. godz. 9:30).
Na COMEX-ie drożała dziś rano miedź (+2,8 proc. na COMEX-ie) i metale szlachetne (złoto +0,84 proc, srebro +1,57 proc., platyna +2,14 proc., pallad +2,3 proc.).
Drugą sesję z rzędu słabł amerykański dolar (EUR/USD +0,61 proc., USD/JPY -0,28 proc.).
Podążając za euro umacniał się polski złoty (USD/PLN –0,87 proc., EUR/PLN -0,26 proc.). Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara kontynuował dziś rano rozpoczętą w środę zwyżkę 5,2 proc. wzrostem wychodząc ponad poziom 22000 USD.