Powstanie jedna z największych farm fotowoltaicznych na Podkarpaciu

KFA Armatura, polski producent grzejników aluminiowych i armatury sanitarnej, rozpoczął budowę farmy fotowoltaicznej na Podkarpaciu o mocy 1,8 MWp. Oznacza to, że będzie to szósta pod względem ilości wytwarzanej energii farma w regionie. Inwestycja zostanie zakończona w ciągu kilku najbliższych miesięcy

– Jako firma odpowiedzialna społecznie zdajemy sobie sprawę, że naszym obowiązkiem jest także neutralizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego każdego dnia podejmujemy działania w tym zakresie. Uruchomienie farmy PV o mocy 1,8 MWp na terenie fabryki KFA Armatura pozwoli na pokrycie zużycia energii elektrycznej zakładu na poziomie blisko 20% w skali roku, co przyczyni się do znaczącego obniżenia emisji CO2 w regionie – tłumaczy Wojciech Rosiński, członek zarządu spółki.

Farmy fotowoltaiczne w województwie podkarpackim należą do najbardziej efektywnych w Polsce. Wynika to z wartości przeciętnego rocznego nasłonecznienia. W tym regionie jest ono na poziomie ponad 1100 kWh/m2, czyli około 10% powyżej średniej ogólnokrajowej. Nic dziwnego, że budowa instalacji w Nisku ruszyła pełną parą. Inicjatywę KFA Armatury mocno wspierają władze lokalne.

– Cieszymy się, że Armatura Kraków inwestuje w regionie – mówił podczas konferencji starosta Robert Bednarz. – Firma jest w regionie dużym pracodawcą, jej rozwój to miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Z naszej strony wspieramy każdą proekologiczną inicjatywę, która powstaje w naszym powiecie. Współpracę tę podsumował burmistrz Waldemar Ślusarczyk: – Z dumą i radością wbijam dziś łopatę pod tę farmę fotowoltaiczną. To efekt wspólnej pracy KFA Armatura i miasta Nisko. Cieszę się, że w naszym regionie są firmy, które inwestują w innowacje i nowoczesne rozwiązania. To ważna część składowa rozwoju naszej gminy.