FinTechy fundamentem rozwoju branży finansowej

aplikacja bankowa
Materiały prasowe

Konsumenci coraz chętniej szukają elastycznych produktów i usług gwarantujących komfortowy dostęp produktów finansowych w dowolnym miejscu i czasie. Rozwiązania Fintech odpowiadają na te potrzeby, jednocześnie plasując się w centrum zmian pomiędzy branżą finansową a technologiczną. Ponad połowa globalnych przedsiębiorstw z sektorów finansowego i technologicznego uznała narzędzia Fintech za kluczowy czynnik ich sukcesu

Narzędzia finansowe otwierają przed konsumentami nowe możliwości w zakresie świadczenia usług finansowych. Nowe technologie wspierają użytkowników w płynniejszym zarządzaniu procesami i operacjami finansowymi za pomocą algorytmów i zaawansowanego oprogramowania. Jak wynika z raportu PwC Global FinTech, ponad połowa globalnych przedsiębiorstw z sektorów finansowego i technologicznego uznała narzędzia Fintech za kluczowy czynnik ich sukcesu. Ponadto, prawie 50% badanych firm z sektora finansowego (FS) oraz telekomunikacyjnego i technologicznego (TMT) wykorzystuje model strategii Fintech.

– Skuteczne strategie Fintech opierają się przede wszystkim na danych i ich dokładnej analizie. Jednak to wciąż zaufanie ma największe znaczenie, aby w pełni wykorzystać możliwości stworzone przez technologię. Priorytetem jest oczywiście cyberbezpieczeństwo, a także równowaga pomiędzy automatyzacją a kontaktem z drugim człowiekiem. Najczęściej pod nazwą Fintech kryje się konkretny sektor rynku, skupiający firmy zajmujące się opracowywaniem i udostępnianiem narzędzi przydatnych w zarządzaniu finansami. Te dwa znaczenia są ze sobą ściśle powiązane, ale finalnie konsumenta interesują przede wszystkim intuicyjne oraz łatwe w obsłudze funkcjonalności proponowane przez konkretne narzędzia – mówi Agata Lejman, marketing manager w AIQLabs.

W ramy popularnych FinTechów wpisują się również aplikacje i systemy, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Wystarczy wspomnieć o płatnościach dokonywanych przy pomocy aplikacji tradycyjnych banków, a z drugiej z oprogramowaniem oferowanym użytkownikom smartfonów przez Fintechy. Za ich pomocą mogą oni realizować bezpieczne transakcje, w prosty sposób zarządzając posiadanymi kartami płatniczymi. Wraz z popularyzacją e-commerce i rozwiązań cyfrowych, konsumenci zyskali dostęp do nowych narzędzi, ułatwiających efektywne zarządzanie domowym budżetem. Fintech stał się alternatywą dla tradycyjnych banków między innymi w zakresie nowoczesnych metod realizacji transakcji czy w rozwoju indywidualnych możliwości inwestycyjnych.