Najcenniejszy samochód świata sprzedany za 135 mln euro

najcenniejszy samochód świata: Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé z 1955 r.
Materiały prasowe

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé został sprzedany na aukcji prywatnemu kolekcjonerowi za rekordową sumę 135 milionów euro. Pieniądze posłużą powstaniu specjalnego programu stypendialnego pod nazwą Fundusz Mercedes-Benz. Ma on na  celu wspieranie młodych ludzi w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé z 1955 r. to motoryzacyjna ikona i absolutna rzadkość – jeden z zaledwie dwóch zbudowanych w tamtym czasie prototypów. Model nazwany na cześć swojego twórcy i głównego inżyniera, Rudolfa Uhlenhauta uchodzi za jeden z najlepszych przykładów samochodowej inżynierii oraz designu.

300 SLR Uhlenhaut Coupé to kamień milowy w rozwoju samochodów sportowych i kluczowy bohater historii, która ukształtowała naszą markę. Decyzja o sprzedaży jednego z tych dwóch wyjątkowych sportowych aut została podjęta z bardzo rozsądnym uzasadnieniem – dla dobra sprawy. Dochód z aukcji sfinansuje globalny program stypendialny. Dzięki Funduszowi Mercedes-Benz chcielibyśmy zachęcić nowe pokolenie do podążania innowacyjnymi śladami Rudolfa Uhlenhauta i opracowywania niesamowitych nowych technologii. Szczególnie takich, które wspierają kluczowy cel, jakim jest dekarbonizacja i ochrona zasobów – powiedział Ola Källenius, dyrektor generalny Mercedes-Benz Group AG. – Jednocześnie, osiągając najwyższą cenę, jaką kiedykolwiek zapłacono za samochód, dokonaliśmy czegoś niezwykłego: Mercedes-Benz jest najcenniejszym jak dotąd samochodem na świecie – dodał Källenius.

– Jako globalna firma i luksusowa marka ponosimy wobec społeczeństwa dużą odpowiedzialność” – podkreśliła Renata Jungo Brüngger, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG ds. integralności i kwestii prawnych, odpowiedzialna za zarządzanie Funduszem Mercedes-Benz. – Dochody ze sprzedaży 300 SLR Uhlenhaut Coupé dają nam niepowtarzalną okazję do wzmocnienia naszego zaangażowania we flagowy, długofalowy projekt: ustanowimy globalny program stypendialny nazwany Funduszem Mercedes-Benz. Jego misją będzie wspieranie młodych ludzi w nauce, zaangażowaniu i działaniach na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości. Jesteśmy przekonani, że dostęp do edukacji w tych obszarach będzie miał kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o sprostanie wielkim wyzwaniom naszych czasów i przyczyni się do większej stabilności, dobrobytu oraz spójności społecznej – zakończyła Renata Jungo Brüngger.

Dochód z aukcji 300 SLR Uhlenhaut Coupé posłuży jako kapitał zalążkowy Funduszu, ale producent zobowiązał się do przeznaczenia na ten cel dodatkowych środków przez kolejne lata. Fundusz Mercedes-Benz zostanie podzielony na dwie podkategorie:

  • stypendia uniwersyteckie – z myślą o edukacji i zachęcaniu studentów do realizacji/prowadzenia badań nad projektami z dziedziny nauki o środowisku,
  • stypendia szkolne – skupiające się na uczniach realizujących lokalne projekty środowiskowe w ich społecznościach.

Pieniądze będą kierowane do osób, które nie mają własnych środków finansowych na własne projekty i rozwijanie ścieżki kariery. Program wykroczy poza wsparcie finansowe młodych ludzi i będzie zawierał elementy pozalekcyjne, takie jak mentoring Mercedes-Benz, otwierający nowe perspektywy kariery. Fundusz Mercedes-Benz będzie wspólnie rozwijany i zarządzany przez doświadczonego partnera, który obecnie przechodzi proces oceny. Szczegóły dotyczące wdrożenia, a także organizacji partnerskiej, zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku.

Sprzedaż 300 SLR Uhlenhaut Coupé odbyła się 5 maja na aukcji zorganizowanej w Muzeum Mercedes-Benz we współpracy z renomowanym domem aukcyjnym RM Sotheby’s. Do udziału zaproszono wybranych klientów Mercedes-Benz oraz międzynarodowych kolekcjonerów samochodów i sztuki. Sprzedany egzemplarz należał do niepublicznej kolekcji pojazdów Mercedes-Benz Classic, obejmującej ponad 1100 samochodów zbudowanych od czasu wynalezienia samochodu w 1886 r. aż do dnia dzisiejszego.