Nitroerg będzie produkował materiały wybuchowe

Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała list intencyjny ze spółką Nitroerg. Chodzi o produkcję materiałów wybuchowych zakładzie na Śląsku.

Nitroerg miałby produkować na rynek cywilny pentryt i heksogen, których wytwarzanie w Polsce jest niewielkie – większość materiałów wybuchowych importujemy. Sprowadzamy, głównie właśnie do Nitroergu, pentryt ze Szwajcarii w wielkości 300-350 ton rocznie. W obecnej sytuacji chodzi także o stworzenie stabilnej bazy produkcyjnej materiałów wybuchowych dla wojska. Jak stwierdził w trakcie uroczystości podpisania listu intencyjnego prezes Nitroergu Marek Mrówczyński, w zakładzie spółki w Krupskim Młynie, gdzie Nitroerg dysponuje 250 ha powierzchni, będzie ulokowana instalacja do wytwarzania materiałów wybuchowych. Obecnie projekt jest w fazie przygotowawczej, prowadzone są prace dotyczące zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania, przy mniejszościowym udziale ARP, są też prowadzone rozmowy z bankami komercyjnymi. Możliwe jest włączenie w finansowanie instytucji unijnych, część środków dołoży zapewne większościowy udziałowiec Nitroergu, jakim jest KHGM. Łączna wartość inwestycji obliczana jest na 256 mln zł.

Rozpoczęcie inwestycji nastąpi za rok w IV kw. 2025 r., zaś zakończenie równoważne z roboczym uruchomieniem to II kw. 2028 roku. Wówczas spółka uzyska zdolność do produkcji 1200 ton pentrytu lub 600 ton heksogenu. Początkowo produkcja ma sięgać 350 ton pentrytu i 450 ton heksogenu. Pentryt trafi na potrzeby górnictwa, głównie do KGHM i innych zastosowań na rynku cywilnym, heksogen będzie sprzedawany – trafi na potrzeby wojska. Ze względu na charakter inwestycji, zwrotu środków z niej można przewidywać już 5-6 lat po uruchomieniu. W razie większego zapotrzebowania na pentryt i heksogen, może on nastąpić szybciej. Jak twierdzi prezes Mrówczyński, instalacja przeznaczona jest głównie na rynek cywilny, gdzie wykorzystywane są materiały wybuchowe, zapalniki, loty i detonatory, jednak jak wspomniał, klientem Nitroergu byłoby też wojsko. Heksogen jest stosowany bowiem zarówno podstawowej amunicji artyleryjskiej 155 mm w postaci zmieszanej z trotylem lub w bombach, minach morskich i lądowych, jak także w mieszankach z innymi materiałami wybuchowymi.

Nitroerg miał w 2023 roku przychody ze sprzedaży na poziomie 516 mln zł, z czego połowę stanowiły materiały wybuchowe. Sprzedaż w 50% kierowana była do całego holdingu spółek KGHM, ale firma prowadziła też eksport.