AbbVie zapłaci 1,4 mld dolarów w gotówce za zakup startupu biotechnologicznego Aliada Therapeutics zajmującego się terapeutykami na chorobę Alzheimera i lekami neurobiologicznymi w fazie I badań klinicznych.
Przejęcie Aliada Therapeutics to trzecie przejęcie dokonywane przez koncern w obecnym roku i zarazem widoczna strategia koncernu, który celuje w schorzenia układu nerwowego i autoimmunologiczne, w tym w chorobę Alzheimera. W 2023 roku AbbVie wydała 8,7 mld dolarów na przejęcie Cerevel Therapeutics. Ta firma z Chicago miała już spore portfolio leków na ośrodkowy układ nerwowy: terapeutyki na leczenie choroby Parkisona w późnym stadium, leki eksperymentalne na ciężką depresję, schizofrenię i padaczkę oraz trzy terapeutyki na chorobę Alzheimera w II fazie badań klinicznych. Na początku tego roku AbbVie kupiło również firmy biotechnologiczne I&I Celsius i Landos Biopharma.
Obok immunologii neurobiologia stała się stałym elementem strategii AbbVie. Jej jedyny i najważniejszy blockbuster Humira, lek na czynne i postępujące łuszczycowe zapalenie stawów u dorosłych musi się zmagać z tańszą konkurencją biopodobną, zaś obecnie, jak sygnalizowali już analitycy firmy, na rynku jest miejsce na ekspansję terapeutyków leczących wiele schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jak powiedział jeszcze na styczniowej konferencji JPM Healthcare dyrektor naukowy AbbVie Roopal Thakkar, „jeśli patrzeć na migrenę, depresję jednobiegunową, depresję, schizofrenię, lęk, wszystkie te inne stany, którymi chcielibyśmy się zainteresować, nadal jest ogromna przestrzeń do uzyskania skuteczności terapeutycznej, aby osiągnąć poziom tożsamy wyleczeniu”.
„Wciąż istnieje ogromna niezaspokojona potrzeba [takich leków – red.]” – dodał.
Bostoński startup Aliada tymczasem korzysta z platformy licencjonowanej od Johnson & Johnson, umożliwiającej terapeutykom przekraczanie bariery krew-mózg, by w ten sposób móc łatwiej leczyć schorzenia ośrodkowego układu nerwowego. Jak zauważa dyrektor medyczny Aliada Michael Ryan, „wiele obiecujących terapii ukierunkowanych na ośrodkowy układ nerwowy nie dociera do badań [klinicznych – red.] w późnym stadium z powodu ich niezdolności do przekraczania bariery krew-mózg”.
Obecnie najbardziej obiecujący terapeutyk na chorobę Alzheimera ALIA-1758 jest w I fazie testów klinicznych. Badania dotyczą nowego przeciwciała przeciwko piroglutaminianowi beta-amyloidu wprowadzanego dożylnie lub podskórnie. Warto wspomnieć, że trzy leki na chorobę Alzheimera ukierunkowane na amyloid np. Eisai/Biogen i Eli Lilly zostały zatwierdzone w ciągu ostatnich kilku lat i z każdym z nich wytwórca miał w fazie zatwierdzania problemy, bowiem kwestia likwidacji złogów amyloidowych, jak stwierdzają ostatnie badania szwedzkie, jest „złożona”.
Według dokumentów złożonych SEC, Aliada pozyskała około 32 mln dolarów w finansowaniu zalążkowym od J&J, RA Capital, Sanofi Ventures i OrbiMed. Jej współzałożycielem jest były prezes zarządu J&J Sanjaya Singh, który jest doradcą naukowym firmy.
Firma wcześniej podpisała umowę dotyczącą partnerstwa z Chiesi Global Rare Diseases przy opracowywaniu leków na choroby spichrzeniowe lizosomów. Ma ona zostać sfinalizowana przed końcem obecnego roku.
Transakcja AbbVie-Aliada Therapeutics to kolejna transakcja M&A, w ramach której duża firma farmaceutyczna kupiła niewielką prywatną firmę biotechnologiczną stanowiącą praktycznie rozwinięcie startupu za 2 mld dolarów lub mniej, co przedłużyło serię małych transakcji typu tuck-in. Jak stwierdza raport Endpoints News, w tym roku zawarto ponad 15 takich transakcji.