Amerykańska firma Form Energy wyrosła ze startupu po pozyskaniu 1,2 mld dolarów – z czego 405 mln w ostatnim tygodniu – uruchamia produkcję zaawansowanych przemysłowych baterii żelazowo-powietrznych mogących zastąpić baterie litowe.
Form Energy dzięki pozyskaniu nowej transzy finansowania rozpocznie produkcję w swojej pierwszej fabryce w Weirton w Zachodniej Wirginii. Jednocześnie firma chce kontynuować badania i rozwój, by dopracować się jednolitej linii baterii żelazowo-powietrznych do zastosowań od przemysłowych do akumulatorów do urządzeń elektronicznych powszechnego użytku.
W obecnej rundzie finansowania pozyskaniem funduszy kierowała firma inwestycyjna T. Rowe Price, zaś inwestorami było kilka funduszów venture capital oraz GE Vernova, spółka wydzieloną z działalności energetycznej General Electric.
Wyrosła ze startupu firma opracowała technologię opartą na związkach żelaza poddanych działaniu wody oraz powietrza pod ciśnieniem. Akumulatory takie mogą być zastosowane w instalacjach przemysłowych i przechowują energię przez 100 godzin. Cała technologia, jak zauważa Mateo Jaramillo, dyrektor generalny Form Energy, jest „niedroga i skalowalna”.
Baterie litowe, nawet jako przemysłowe, mogą z pełną wydajnością pracować do około 4 godzin, poza tym w przypadku przegrzania grożą wybuchem i pożarem. Są też dość drogie, a jak stwierdził Departament Energii USA, zbudowanie środków długotrwałego przechowywania energii jest niezbędne dla sieci energetycznych nowego typu oraz obniżenia emisji dwutlenku węgla powodujących zmiany klimatu, jako że służą zwykle w sieciach uzyskujących energię ze źródeł odnawialnych.
Obecnie Form Energy we współpracy z Great River Energy rozpoczęła budowę swojej pierwszej komercyjnej instalacji baterii w Cambridge w stanie Minnesota. Prawdopodobnie zostanie uruchomiona w 2025 r. i będzie magazynować energię pochodzącą z OZE, która może być wykorzystana w okresach szczytów energetycznych i w razie awarii. Także inne instalacje Form Energy rozmieszczone w Minnesocie, Kolorado i Kalifornii mają zacząć działać w przyszłym roku, zaś projekty inwestorskie takich instalacji w Nowym Jorku, Georgii i Wirginii mają uruchomienie zaplanowane na 2026 r.