PZU: Inflacja może zbliżyć się do 5% r/r w końcu br., powinna spadać od II kw. 2025 r.

Warszawa, 19.06.2024 (ISBnews) – Spodziewany szybszy wzrost inflacji CPI w II połowie br., związany z decyzją regulatora o stopniowym odmrażaniu cen energii, powinien być przejściowy i zacznie wygasać od II kwartału 2025 r., główny ekonomista PZU Dawid Pachucki.

“W lipcu, za sprawą decyzji regulatora o stopniowym uwalnianiu cen energii, inflacja CPI w kraju może znowu mocniej przyspieszyć, w okolice nawet 5% w końcu roku. Pomimo tego jej średni poziom w 2024 r. będzie najprawdopodobniej blisko trzykrotnie niższy niż poziom 11,4% odnotowany w 2023 r. Co więcej, wpływ decyzji administracyjnych na zmiany cen konsumpcyjnych w kraju będzie, naszym zdaniem, stopniowo wygasał od II kwartału 2025 r. i inflacja znowu powinna spadać” – napisał Pachucki w styczniowym komentarzu gospodarczym.

Zwrócił uwagę, że brak wyraźnej presji inflacyjnej w Polsce może zastanawiać w kontekście dwucyfrowego wzrostu płac realnych i historycznie niskiego poziomu stopy bezrobocia.

Jak przypomniał, według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w I kwartale br. wynagrodzenia w gospodarce narodowej zwiększyły się realnie o 11,3% r/r. W kwietniu stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spadła z 5,3% do 5,1%, tj. najniższego jej poziomu w tym miesiącu od 1990 r. (szacunkowe dane MRPiPS wskazują na dalszy spadek tej stopy w maju do 5%, tj. najniżej za maj również od 1990 r.).

“Najwyraźniej Polacy postanowili przeznaczyć cześć wzrostu dochodów na odbudowę oszczędności, co hamuje nadmierny wzrost konsumpcji. […] Gdyby nie wzrost oszczędności, odbicie konsumpcji gospodarstw domowych mogłoby być większe. Stopniowo odbudowuje ona swój udział w PKB po spadku z okresu po szoku pandemicznym. Dane oczyszczone z sezonowości pokazują, że o ile od IV kwartału 2019 r. PKB w Polsce zwiększył się w ujęciu realnym o 10,8%, to realny wzrost konsumpcji gospodarstw domowych sięgnął tylko 8%, z czego ok. 1/4 to wzrost przypadający na I kwartał bieżącego roku” – napisał też główny ekonomista.

GUS podał wcześniej, że inflacja konsumencka wyniosła 2,5% r/r w maju 2024 r. wobec 2,4% r/r w kwietniu.

(ISBnews)