Z nami XVIII Forum Funduszy Inwestycyjnych

Wystąpienie powitalne w trakcie XVIII Forum Funduszy w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

Tradycją już się stało, że w czerwcu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą spotyka się śmietanka rynku inwestycyjnego. Tym razem w hotelu Król Kazimierz stawiło się 320 uczestników ze 159 firm i instytucji, aby wysłuchać debat i wystąpień w trakcie „XVIII Forum Funduszy. W przemianie”, bo taki właśnie tytuł miało to wydarzenie.

Organizatorem spotkania była Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA), która w tym roku mocno postawiła na zagadnienia związane z szeroko pojętą zmianą. Jak napisano w informacji przed tym wydarzeniem:

„Dzisiejszy świat finansów to dynamiczne i nieustannie ewoluujące środowisko, które stawia przed nami wiele wyzwań. Rynek kapitałowy odgrywa istotną rolę w tej przemianie, wpływając na rozwój gospodarczy, innowacje i dobrobyt społeczny. {…} Istnieje duża potrzeba poruszenia kwestii nadchodzących zmian technologicznych i regulacyjnych, które mogą zrewolucjonizować nie tylko polską branżę funduszy inwestycyjnych, ale również istotnie wpłyną na cały polski rynek kapitałowy”.

Nic zatem dziwnego, że forum rozpoczęło wystąpienie pt. „Czy idzie nowy gospodarczy porządek świata?”, którego autorem był Tomasz K. Michalski, associate professor of economics na HEC Paris Business School. Po nim uczestnicy debatowali nad takim zagadnieniami jak „Światowa gospodarka w przemianie: szanse i wyzwania dla polskiego rynku kapitałowego”, poruszali kwestię wpływu zaawansowanych technologii na rynek funduszy inwestycyjnych czy nowych horyzontów w zarządzaniu aktywami. Nie mogło również zabraknąć kwestii społecznej odpowiedzialności biznesu w modnym w ostatnim czasie temacie ESG. Tu pod hasłem „ESG zabije konkurencyjność Europy” rozgorzała dyskusja w ramach tzw. debaty oksfordzkiej.

W ciągu dwóch dni w Kazimierzu nad Wisłą gościło 320 uczestników ze 159 firm i instytucji. W trakcie Forum odbyło się 15 paneli dyskusyjnych i wystąpień, w których wzięło udział 52 prelegentów. Zdalnie swoim wystąpieniem uczestników Forum zaszczycił minister finansów Andrzej Domański.

„Uważam, że XVIII Forum Funduszy spełniło swoją funkcję. Mieliśmy dużo większą frekwencję niż w ubiegłym roku. Oznacza to, że branża jest zintegrowana, widzi przyszłość w rozwoju polskiego rynku i ma nadzieję na pewne zmiany” – powiedziała Małgorzata Rusewicz, prezes zarządu IZFiA, w rozmowie z ISBnews.TV podczas XVIII Forum Funduszy w Kazimierzu Dolnym.

Wnioski jakie płyną z tego forum najlepiej podsumowuje jedno zdanie: „Staje się coraz bardziej jasne, że te zmiany zapowiadają nowy porządek w światowej gospodarce”.