ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
sobota, 27 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews Sejm przyjął przepisy dot. zwiększenia wydatków na FRPA o 200 mln zł...

Sejm przyjął przepisy dot. zwiększenia wydatków na FRPA o 200 mln zł w 2024 r.

Warszawa, 16.06.2023 (ISBnews) – Sejm przyjął nowelizację ustawy o publicznym transporcie drogowym, która zakłada zwiększenie maksymalnego limitu wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na dofinansowanie Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA) o 200 mln zł w 2024 r. oraz utrzymanie od przyszłego roku obowiązującej obecnie kwoty dopłaty dla organizatorów publicznego transportu na poziomie do 3 zł od 1 wozokilometra.

Nowelizację poparło 438 posłów, przeciw było siedmiu, a sześciu wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja zakłada zwiększenie od 2024 r. planowanych przychodów FRPA z kwoty 800 mln zł do kwoty 1 mld zł. Zwiększenie planowanych przychodów Funduszu będzie możliwe poprzez zwiększenie maksymalnego limitu wydatków z budżetu państwa z kwoty 200 mln zł do kwoty 400 mln zł.

Utrzymuje też od 2024 r. obowiązującą obecnie dopłatę z Funduszu dla organizatorów publicznego transportu na poziomie do 3 zł do 1 wozokilometra przewozu.

Nowelizacja zmienia także system podziału środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Utrzymany zostanie sposób podziału uwzględniający powierzchnię i liczbę mieszkańców województwa, wartość PKB województwa oraz zaspokojenia potrzeb przewozowych na obszarze województwa. Będzie jednak uwzględniane zaangażowane środków finansowych w ramach wieloletnich umów o dopłatę z Funduszu.

Ustawa wprowadza możliwość zawierania przez wojewodę z organizatorem przejazdów  oprócz rocznych umów o dopłatę także umów wieloletnich. Zakłada też utworzenie rezerwy na dofinansowanie zadań własnych organizatorów dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego.

(ISBnews)