Rośnie liczba mikrobiogazowni rolniczych w Polsce

Liczba mikrobiogazowni rolniczych w Polsce rośnie. Dla rolników, którzy mogą wykorzystać np. odchody zwierzęce do produkcji energii elektrycznej i ciepła, to sposób na samowystarczalność energetyczną w dobie wzrostu cen energii.

Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na koniec 2022 r. działało w Polsce 41 mikrobiogazowni rolniczych, które miały łączną zainstalowaną moc elektryczną wynoszącą 1,4 MW. Instalacje te produkowały energię elektryczną na własne potrzeby, a nadwyżkę wprowadzały do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej. W ub.r. sprzedano do sieci ok. 2 GWh energii elektrycznej.

Notowany w ostatnim czasie wzrost cen energii znacząco wpływa na coraz większe koszty produkcji rolniczej. By je obniżyć, rolnicy sięgają po innowacyjne rozwiązania. Dla hodowców bydła i trzody chlewnej doskonałym rozwiązaniem są właśnie mikrobiogazownie rolnicze, które z odchodów zwierzęcych wytwarzają energię elektryczną i ciepło.

Mikrobiogazownia rolnicza to instalacja o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, albo rocznej wydajności biogazu rolniczego do 200 tys. m3, przyłączona do sieci dystrybucyjnej operatora systemu gazowego.

Rolnicy mogą je wykorzystywać na potrzeby własne. Oprócz tego, że mikrobiogazownia rolnicza wykorzystująca gnojowicę do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła to idealne rozwiązanie dla hodowców bydła i trzody chlewnej, to dodatkowo, w procesie produkcji biogazu rolniczego powstaje masa pofermentacyjna, stanowiąca naturalny nawóz. Stosowanie pofermentu znacząco obniża koszty zakupu nawozów mineralnych, przyczynia się do poprawy jakości gleby, a tym samym przekłada się na wyższe plony.

Zdaniem KOWR korzyści wynikające z posiadania mikrobiogazowni rolniczej przekonują coraz większą liczbę rolników do inwestowania w tego typu instalacje. Koszty budowy mikrobiogazowni o wielkości 16-74 kW mogą mieścić się w przedziale ok. 1,3-2,6 mln zł.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa planuje też w 2023 r. kontynuację szkoleń dla zainteresowanych rolników z zagospodarowania odchodów zwierzęcych (gnojowicy świńskiej i bydlęcej) poprzez ich wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i ciepła w mikrobiogazowni rolniczej. Zaplanowano osiem warsztatów w całej Polsce.

W 2022 r. KOWR zorganizował dla zainteresowanych rolników z woj. mazowieckiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego warsztaty z zagospodarowania odchodów zwierzęcych (gnojowicy świńskiej i bydlęcej) poprzez ich wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i ciepła w mikrobiogazowni rolniczej. W trakcie szkolenia uczestnicy uzyskali informacje na temat: rodzajów mikrobiogazowni rolniczych, doboru instalacji do ilości odpadów wytwarzanych w gospodarstwie rolnym, aspektów prawnych i procedur administracyjnych niezbędnych do uruchomienia mikrobiogazowni, warunków uzyskania wsparcia w ramach systemu FIT, kosztów i okresu zwrotu inwestycji, potencjalnych źródeł finansowania oraz praktycznych aspektów działania instalacji. Łącznie w warsztatach wzięło udział około 90 osób.

Więcej o mikrobiogazowniach piszemy tutaj: