Siemens: W 2023 roku urośniemy w tempie 6-9%

Siemens, wiodący konglomerat przemysłowy na świecie, którego akcje można nabywać na niedawno uruchomionym przez GPW w Warszawie parkiecie GlobalConnect, opublikował dziś kwartalne wyniki finansowe, które okazały się lepsze od konsensusu. Sprzedaż w okresie lipiec-wrzesień br. wyniosła 20,6 mld euro, a rozwodniony zysk na akcję 3,36 euro. Spółka spodziewa się, że przychody ze sprzedaży w następnym roku obrotowym wzrosną w tempie 6-9%. Siemens zaproponował podwyższenie dywidendy do 4,25 euro (poprzednio było 4,0 euro)

Wyniki za ostatni kwartał były lepsze niż spodziewali się analitycy. Sprzedaż na poziomie 20,6 mld euro przewyższyła o 6,1% konsensus (spodziewano się 19,4 mld euro). Podobnie było w przypadku zysku na jedną akcję, który wyniósł 3,36 euro. Przekroczył on o 2,8% to, czego oczekiwali analitycy (3,27 euro).

Progres jest widoczny także, gdy porówna się wyniki za okres lipiec-wrzesień 2022 w ujęciu rocznym. Sprzedaż powiększyła się o blisko 18%, a zysk netto przypisany akcjonariuszom podmiotu dominującego poszybował o ok. 130%. Warto przy tym pamiętać, że spośród niemieckiej piątki, której akcje trafiły do obrotu na prowadzonym przez GPW w Warszawie segmencie GlobalConnect, tylko Siemens ma rok obrotowy, który nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Rok obrotowy kończy się we wrześniu, a zatem interwał czasowy lipiec-wrzesień jest jednocześnie IV kw. obrachunkowym dla grupy kapitałowej.

Spółka podała, że zamówienia w IV kw. 2022 r. poszły w górę do 21,8 mld euro – dla porównania w IV kw. poprzedniego roku obrotowego zamknęły się one kwotą 19,1 mld euro. Największy wpływ na tę dynamikę wzrostu miały dwa segmenty biznesowe – Smart Infrastructure i Siemens Healthineers.

Istotny dla oceny kondycji finansowej grupy Siemens wskaźnik book-to-bill (BTB) wyniósł 1,06. BTB pokazuje, jaką wartość mają zamówienia na produkty spółki w porównaniu z wartością zrealizowanych dostaw, które zostały zafakturowane – każdy odczyt powyżej 1 jest pożądany, gdyż pokazuje, że popyt na wyroby korporacji przekracza to, co dostarcza ona swoim kontrahentom.

Poprzednie kwartały w wykonaniu niemieckiej firmy nie były tak udane jak ostatni. Zysk netto za IV kw. roku obrotowego 2021/2022 stanowił aż 72% całorocznego zysku. W ujęciu rocznym przychody ze sprzedaży zwiększyły się o 16%, lecz zysk netto przypisany akcjonariuszom podmiotu dominującego zniżkował o prawie 40%. Siemens jest podmiotem, który prowadzi działalność niemal na całym świecie, stąd dla ostatecznego wyniku istotne znaczenie mają różnice kursowe. Grupa kapitałowa rozpoznała w ostatnim roku obrotowym 6,8 mld euro dodatnich różnic kursowych, co istotnie poprawiło całkowity dochód, który wzrósł rdr o ok. 9%. Z prezentacją dla inwestorów zapoznasz się TUTAJ.

„Siemens osiągnął kolejne znakomite wyniki w roku fiskalnym 2022 r., osiągając rekordowy zysk w wysokości ponad 10 mld euro w naszym biznesie przemysłowym. Z powodzeniem zrealizowaliśmy naszą strategię, zdobywając udział w rynku i osiągając wysoki wzrost wartości. Utrzymuje się silny popyt na nasz sprzęt i oprogramowanie, w tym wyższy niż oczekiwano jest wzrost przychodów z działalności cyfrowej. Nasi ludzie wnieśli niesamowity wkład w tym niezwykle wymagającym roku” – powiedział Roland Busch, prezes zarządu Siemensa.

Spółka zdecydowała się podwyższyć dywidendę. Zarząd po konsultacji z radą nadzorczą zaproponował, aby wyniosła ona 4,25 euro, co oznacza podwyższenie o 25 eurocentów w porównaniu z poprzednim poziomem wypłaty dla akcjonariuszy.

„Nasi akcjonariusze również skorzystają z naszych silnych wyników. Dzięki zwiększeniu dywidendy do 4,25 euro, co odpowiada stopie dywidendy na poziomie 4,2% oraz naszemu przyspieszonemu wykupowi akcji, a w efekcie zmniejszeniu liczby akcji pozostających w obrocie, nadal jesteśmy bardzo atrakcyjną inwestycją” – przekonuje Ralf P. Thomas, dyrektor finansowy spółki.

Zarząd przy okazji publikacji wyników finansowych przedstawił dodatkowo swoje oczekiwania na kolejny rok obrotowy. Kluczowym założeniem do prognozy było to, że napięcia geopolityczne nie ulegną dalszej eskalacji, a wyzwania związane z COVID-19 i ograniczeniami w łańcuchu dostaw nadal będą się zmniejszać. Na poziomie skonsolidowanym rozpoczęty rok fiskalny ma przynieść wzrost przychodów ze sprzedaży w przedziale 6-9% rdr – w tych szacunkach nie są uwzględnione efekty różnic kursowych i rewaluacji aktywów portfelowych. Wskaźnik BTB ma się utrzymać powyżej 1. W rozbiciu segmentowym najszybciej rozwijać się ma biznes Digital Industries – sprzedaż rdr pójdzie w górę w przedziale 10-13%, a marża zysku wyniesie 19-22%. Pozostałe segmenty też ma charakteryzować dodatnia dynamika. Smart Infrastructure zanotuje wzrost sprzedaży w tempie 8-11% przy marży rzędu 13-14%. Mobility zaś poprawi przychody ze sprzedaży netto w przedziale 6-9%, a marża zysku wyniesie 8-10%.

Wyniki finansowe grupy kapitałowej Siemens

Źródło: emitent