ING BSK: Ryzyka inflacyjne oddalają zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych

Warszawa, 31.08.2022 (ISBnews) – Ryzyka inflacyjne oddalają zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych, a docelowo stopa referencyjna może wzrosnąć do 7-7,5%, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego. Według nich, przedłużający się okres wysokiej inflacji może wykluczyć rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w przyszłym roku.

“Dalszy wzrost inflacji w sierpniu i utrzymujące się ryzyka inflacyjne powodują, że RPP nie zdecyduje się w najbliższym czasie na zapowiedź zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu Rada podniesie stopę referencyjną o 25 pb do 6,75%. Uporczywość inflacji może spowodować, że nie będzie przestrzeni do obniżek stóp procentowych w 2023” – czytamy w komentarzu banku do danych GUS o CPI i PKB.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że inflacja konsumencka wyniosła 16,1% w ujęciu rocznym w sierpniu 2022 r., według szybkiego szacunku danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8%. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 17,4% r/r, nośników energii – wzrosły o 40,3% r/r, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 23,3% r/r.W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,6%, nośników energii wzrosły o 3,7%, natomiast paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 8,3%, podano także.

Ekonomiści ING BSK podkreślają, że do wzrostów cen energii przyczyniają się najprawdopodobniej rosnące szybciej niż zakładano ceny opału, które wymykają się spod kontroli regulatorów oraz rosnąca inflacja bazowa.

“Ponadto w dalszym ciągu w trendzie wzrostowym pozostaje inflacja bazowa. Szacujemy, że w sierpniu wzrosła do blisko 10%” – czytamy dalej.

Ekonomiści banku zakładają w scenariuszu bazowym dalszy wzrost inflacji po wakacjach i kolejny szczyt na poziomie ok. 18-19% r/r na początku 2023 r. – po wejściu w życie nowych taryf na gaz i energię elektryczną.

“Nie są to okoliczności pozwalające na deklaracje zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Oczekujemy, że w przyszłym tygodniu RPP podniesie stopy procentowe o 25pb (do 6,75%), a docelowo stopa referencyjna może wzrosnąć do 7-7,5%. Obniżyliśmy nasze prognozy stopy docelowej do 7-7,5%, ale opinie o natychmiastowym końcu podwyżek były przedwczesne. Rynek wyceniał wciąż 7,5% na koniec cyklu i nie wydaje nam się, aby wiele tutaj się zmieniło po tych danych. Spowolnienie PKB wciąż będzie zmniejszać skłonność RPP do większej reakcji” – podsumowano w materiale.

RPP rozpoczęła podwyżki stóp procentowych w październiku 2021 r. i dokonywała ich co miesiąc. Po lipcowej podwyżce o 50 pb główna stopa referencyjna wynosi 6,5%.

(ISBnews)