Jak napływ uchodźców wojennych wpłynął na polską gospodarkę?

Dziś postanowiliśmy się pochylić nad wynikami nowego badania ekonomistów NBP dotyczącego wpływu wojennej imigracji Ukraińców na polską gospodarkę. To nie jest nowy temat – masowa imigracja do Polski liczy sobie już ponad 10 lat i znane są „przedwojenne” szacunki jej wpływu na polską gospodarkę.

Zdaniem tych samych ekonomistów NBP, fala imigracji z lat 2013-2018 odpowiadała za ok. 15% wzrostu gospodarczego w tym okresie, czyli ok. 3,5 pkt. proc. PKB. Co się zmieniło od tego czasu? 

Liczba zatrudnionych imigrantów w Polsce w podziale na kierunki (tys.)

Uwaga: kolor zielony – przedwojenni imigranci z Ukrainy, fioletowy – uchodźcy z Ukrainy, niebieski – imigranci z innych kierunków
Źródło: Strzelecki, Growiec i Wyszyński, 2025

Po pierwsze, ekonomiści NBP pokazują tym razem konkretne liczby opisujące to, jak zmienił się w tym czasie zasób imigrantów. Wybuch wojny spowodował napływ znaczącej liczby osób do Polski – w 2023 r. było to prawie 500 tys. nowych pracowników. Jednocześnie, byliśmy świadkami odpływu części (ok. 200 tys.) osób z wcześniejszej fali imigracji, głównie z powrotem na Ukrainę. W latach 2022-2023 liczba pracujących Ukraińców w Polsce wzrosła więc o ok. 250 tys. Do tego należy doliczyć ok. 100 tys. dodatkowych pracowników z innych kierunków.

Po drugie, NBP szacuje, że w 2023 r. pracowało w Polsce ok. 1,8 mln imigrantów. Oznacza to, że mniej więcej co dziesiąty pracujący w Polsce jest imigrantem. Wkład imigracji do zatrudnienia systematycznie rósł w ostatniej dekadzie i w latach 2022-23 za większość (2/3) przyrostu zatrudnienia odpowiadała imigracja do Polski.

Po trzecie, gdyby nie napływ uchodźców, wzrost gospodarczy w Polsce w latach 2022-23 byłby niższy. NBP szacuje, że odpowiadają oni za ok. 1,5 pkt. proc. z wynoszącego nieco ponad 5% przyrostu całkowitego PKB. Wkład imigracji (uwzględniający odpływ części pracowników z wcześniejszej fali) w tym okresie to niemal 1 pkt. proc. PKB.

Po czwarte, oznacza to, że rola imigracji w kształtowaniu wzrostu gospodarczego Polski rosła w ostatniej dekadzie. Mamy też sygnały, że w okresie nieobjętym już badaniem (2024 i początek 2025 r.) napływ migrantów dalej hamował, co przekłada się na nieco wolniejszy wzrost gospodarczy.  Nie jest to czynnik decydujący, ale już różnicę między wzrostem PKB o 3,5 a 4% można z powodzeniem wyjaśnić niższą imigracją.

Dekompozycja wzrostu gospodarczego w Polsce w latach 1997-2023

Uwaga: różowy – pracujący Polacy, żółty – imigranci ogółem, błękitny – produktywność czynników produkcji, szary – kapitał i jego wykorzystanie
Źródło: Strzelecki, Growiec i Wyszyński, 2025

Po piąte, omawiane wyniki badania nie znaczą, że pełnoskalowa wojna za naszą wschodnią granicą była per saldo korzystna dla polskiej gospodarki. Wręcz przeciwnie – głównym kanałem odziaływania były wyższe ceny energii, których wpływ na polską gospodarkę był jednoznacznie negatywny. Opublikowane w zeszłym roku badanie NBP wskazuje, że wzrost cen energii z lat 2022-23 przełożył się na spadek PKB o 2,8%. Napływ netto pracowników z Ukrainy, jak wskazaliśmy wyżej, to 1 pkt. proc. PKB. Te dwie liczby zresztą nie wyczerpują całego oddziaływania wojny na polską gospodarkę. Powinniśmy bowiem uwzględnić wpływ zmian przepływów handlowych w tym okresie: spadku / stagnacji eksportu do borykającej się z efektami wyższych cen energii Europy, wzrostu eksportu do Ukrainy i zamknięcia białoruskiego i rosyjskiego rynku dla polskich producentów. Łączny wpływ wojny byłby więc wyraźnie wyższy niż 1,8% PKB wynikające z samego porównania efektów wyższych cen energii i wyższej podaży pracy.

Skala wojennego szoku jest więc na tyle duża, że nie powinno dziwić, że polska gospodarka w ostatnich latach rosła w tempie poniżej swojego potencjału. Warto przypomnieć, że na koniec 2024 r. była o ok. 5% niższa niż wskazywał na to wieloletni trend. Wojna jest częścią tej historii (choć zapewne są też czynniki o charakterze cyklicznym, jak ciasna polityka pieniężna).

Realny PKB Polski a wieloletni trend (2015 = 100, dane odsez.)

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy

Analizy Pekao