„Przestaniemy być petentami w urzędzie. Zależy nam, aby korzyści z naszej pracy odniósł każdy w Polsce – naszym celem jest ułatwienie życia wszystkich grup społecznych – pracownikom, przedsiębiorcom, a także urzędnikom” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Rafał Brzoska, CEO InPostu i pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji.
Nieco ponad miesiąc temu, bo 10 lutego, podczas spotkania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie premier Donald Tusk przedstawiał program gospodarczy rozwoju kraju. Powiedział wtedy takie słowa: „Deregulacja ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom, dlatego nie wyobrażam sobie, żeby była procesem urzędniczym. Musimy szybko i pilnie przygotować najprostsze akty deregulacyjne, uwalniające wasz czas i portfele od niepotrzebnych ciężarów” – podkreślił Donald Tusk.
Po czym niespodziewanie zwrócił się wtedy do obecnego na sali Rafała Brzoski, szefa InPostu: „Czytałem w ostatnich dniach pana wypowiedzi, że deregulacja nie jest niczym trudnym, tylko trzeba chcieć. A pan akurat wie, co trzeba zrobić.No to niech pan się za to weźmie.Ma pan tu kapitalnych towarzyszy i towarzyszki”.
I dodał: „Mogę złożyć zobowiązanie: Jeśli przygotujecie możliwie szybko rekomendacje zmian, które nie wymagają ustaw, wdrożymy je. Istnieje cały zestaw działań, które chcielibyśmy przygotować szybko. Chcę, żeby był to program stworzony przez takich ludzi jak wy, a nie przez urzędników. Bez Waszego wkładu będziemy się ciągle obracać w fikcji”.
Dzisiaj podczas spotkania z dziennikarzami Rafał Brzoska wraz ze swoim zespołem opowiedział co działo się w czasie tych kilku tygodni. Przedstawiono garść statystyk, z których wynika m.in., że zespoły pracując w ramach Inicjatywy SprawdzaMy przygotowały dotychczas ponad 171 rozwiązań z różnych obszarów – można je przeanalizować oraz oddać głos na dowolną liczbę inicjatyw na stronie Sprawdzamy.com. Z przekazanych danych statystycznych wynika, że do tej pory na stronie oddano już 200 tys. głosów i zgłoszono 13 tys. pomysłów.
Pracuje nad nimi zespół ds. deregulacji, który składa się z około 300 osób zaangażowanych w 27 tzw. streamach.
„Przedstawiciele inicjatywy „sprawdzamy” przekazali formalnie premierowi Donaldowi Tuskowi 111 postulatów, z ponad 1717 opracowanych dotychczas, które mają pomóc w deregulacji przepisów. Większość zmian dotyczą siedmiu obszarów. Ta „Siódemka” dotyczy projektów zdrowotnych i ułatwień dla osób niepełnosprawnych, uproszczenia podatków i poprawy płynności dla MSP, odblokowania sądownictwa, cyfryzacji i projektów rozwojowych, bezpieczeństwa energetycznego i tańszej energii, deregulacji unijnych oraz rozwiązań z zakresu obronności i bezpieczeństwa” – napisano w przygotowanych materiałach prasowych.
„Do 1 czerwca, czyli w ciągu ustalonych 100 dni, do premiera trafi 300 Inicjatyw. Jeśli 1/3 z tych 300 propozycji deregulacyjnych wejdzie w życie to będzie to wielki sukces. Jeśli będzie to powyżej 50% to będzie ekstra, nadprogramowy sukces” – podkreśli Rafał Brzoska.
Jak zaznaczył Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu: „4 tys. przeanalizowanych projektów zmian w ciągu kilku tygodni. Nie pamiętam czegoś takiego w całej mojej historii biznesowej”.
Rafał Brzoska na pytanie czy inspiruje się Elonem Muskiem zdecydowanie temu zaprzeczył, bo jak podkreśli: „Z Elonem Muskiem mamy tylko jeden styczny punkt – obaj graliśmy w Cywilizację”.
Na szczegóły propozycji kierowanego przez Brzoskę zespołu koordynatorów projektu SprawdzaMy przyjdzie nam zapewne poczekać do piątku, kiedy powinny one trafić do przestrzeni publicznej.