5 mln dolarów w ciągu 5 lat – takie środki zainwestuje w Polsce Google. Suma ta zostanie przeznaczona na szkolenia w celu rozwoju w naszym kraju kompetencji cyfrowych.
Deklaracja ta padła po spotkaniu prezesa Alphabet i Google, Sundara Pinchai, z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie. Ponadto Google ogłosił o nawiązaniu partnerstwa z Polską, mającego na celu przyspieszenie wdrażania sztucznej inteligencji (AI) w cyberbezpieczeństwie, nauce, energetyce i ochronie zdrowia. Rozwiązania AI z chmury Google mają pomóc w rozpowszechnieniu AI oraz za pośrednictwem systemów zawierających sztuczną inteligencję także zwiększyć bezpieczeństwo i usprawnić usługi publiczne. Memorandum dotyczących tych kwestii podpisali Polski Fundusz Rozwoju, Google Cloud i Operator Chmury Krajowej. Jak stwierdził prezes PFR Piotr Matczuk, partnerstwo to ułatwi rozwój rozwiązań AI oraz infrastruktury obliczeniowej w Polsce. Premier Donald Tusk uważa, że jest to początek szerszych inwestycji Google w Polsce, zaś współpraca z tym koncernem może odegrać kluczową rolę w deregulacji gospodarki i administracji, co jest jednym z priorytetów rządu. Premier liczy ponadto, iż taka współpraca ułatwi naszemu krajowi zajęcie pozycji jednego z liderów technologicznych Europy.
Z kolei z raportu Google wynika, że generatywna sztuczna inteligencja w ciągu 10 lat może przyczynić się do wzrostu PKB Polski o dodatkowe 50-55 mld euro, co oznaczałoby 8% PKB. Sundar Pinchai zauważył przy tym, że już obecnie z 2 tys. specjalistów Polska jest największym centrum inżynieryjnym Google poza USA. W 2022 roku koncern zapowiedział łącznie zainwestowanie 2,7 mld zł w rozwój swojego ośrodka The Warsaw Hub. Google Cloud ma także przekazać polskim startupom wykorzystującym AI środki na usługi chmurowe oraz zasoby techniczne i udostępnić własne szkolenia. Rząd liczy, że tego typu inicjatywy wpłyną znacząco na rozwój krajowego sektora innowacyjno-technologicznego.