Warszawa, 23.01.2025 (ISBnews) – Z najnowszych ustaleń Polski z Ukrainą wynika, że jeszcze zanim częstotliwości w paśmie 700 MHz – przeznaczonym na rozwój sieci 5G w Polsce – trafią w ręce operatorów, znacząco zmniejszone zostaną zakłócenia tych pasm wywoływane obecnie przez ukraińską naziemną telewizję cyfrową, podało Ministerstwo Cyfryzacji.
Polska od dawna rozmawia z Ukrainą o takim wykorzystaniu pasma na obszarach przygranicznych, by zmniejszyć ryzyko zakłóceń w Polsce, a jednocześnie pozwolić na dalsze bezproblemowe działanie naziemnej telewizji cyfrowej w Ukrainie, podkreślił resort.
“W grudniu 2024 r. w Warszawie odbyły się warsztaty dla Ukrainy, organizowane wspólnie przez Komisję Europejską, Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) i UKE. Spotkanie dotyczyło wdrażania środków na rzecz cyberbezpieczeństwa sieci 5G i polityki widmowej. To podczas tych warsztatów przedstawiciel strony ukraińskiej potwierdził, że jego kraj zobowiązuje się do zmiany kanałów stacji pracujących w paśmie 700 MHz, co znacząco ograniczy zakłócenia generowane przez ukraińską naziemną telewizję cyfrową” – czytamy w komunikacie.
Wymiana pism między stronami potwierdziła działania Ukrainy na rzecz zminimalizowania zakłóceń pasma na terenach przygranicznych, podkreślił resort.
“W pełni uznajemy krytyczne znaczenie wdrożenia projektu rekonfiguracji sprzętu telewizyjnego w paśmie 700 MHz w celu wyeliminowania zakłóceń widmowych, które niekorzystnie wpływają na usługi radiowe w Rzeczpospolitej Polskiej” – czytamy w zamieszczonym na stronie Ministerstwa Cyfryzacji piśmie ukraińskiego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej.
Jak zaznacza resort cyfryzacji, oczywiście brać trzeba pod uwagę trwającą na terenie tego kraju agresję rosyjską: “Ze względu na trwające ostrzały i ataki na Ukrainę nieprzewidziane okoliczności mogą spowodować opóźnienia, a w takich przypadkach będziemy Państwa informować na bieżąco” – napisał ukraiński urząd.
Pasmo 700 MHz to jedno z pionierskich pasm – obok 3,6 GHz i 26 GHz – i pozwala na budowanie ogólnokrajowych sieci w standardzie 5G.
“Ponieważ pasmo 700 MHz jest udostępniane później niż pasmo 3,6 GHz, dlatego dodaliśmy kolejny wymóg co do jakości sieci w przypadku zobowiązania dotyczącego gospodarstw domowych. Do końca 2030 roku 99% gospodarstw domowych w Polsce musi być pokrytych siecią o przepustowości nie niższej niż 120 Mb/s. Poprzednio zobowiązanie to kończyło się w 2028 roku na przepustowości nie niższej niż 95 Mb/s” – czytamy dalej w komunikacie resortu cyfryzacji.
8 listopada 2024 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił rozpoczęcie postępowania aukcyjnego łącznie 7 bloków (6 bloków 5 Mhz na 700 Mhz i jeden 5 Mhz na 800 Mhz) dla technologii 5G z ceną wywoławczą na poziomie 356 mln zł za pojedynczą rezerwację. W ogłoszonym komunikacie przedstawiono również kwestie potencjalnych zakłóceń w paśmie 700 MHz w południowo-wschodniej części kraju, z uwagi na wykorzystanie tego samego zakresu częstotliwości przez stacje nadawcze telewizji naziemnej w Ukrainie.
(ISBnews)