Mierzyn, 13.11.2024 (ISBnews) – Tauron oddał do eksploatacji farmę wiatrową Mierzyn, osiągając tym samym 0,5 GW mocy zainstalowanej w technologii onshore, podała spółka. Elektrownia, o łącznej mocy 58,5 MW, zlokalizowana jest w gminie Karlino, w województwie zachodniopomorskim.
Produkcja z najnowszej elektrowni zaspokoi zapotrzebowanie na energię 68 tys. gospodarstw domowych.
“Rozbudowa portfela wytwórczego w oparciu o instalacje typu onshore przyczynia się do transformacji energetycznej Grupy Tauron. Energia z wiatru stanowi dobre uzupełnienie dla produkcji z instalacji prosumenckich i wielkoskalowych farm fotowoltaicznych. Uruchomienie naszej 12 farmy wiatrowej przełożyło się na wzrost mocy zainstalowanej w tej technologii do 506 MW” – powiedział wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Michał Orłowski, cytowany w komunikacie.
Łącznie w gminie Karlino stanęło 15 turbin, każda o mocy 3,9 MW. Wysokość każdej z wież wiatrowych to 134 m, zaś średnica wirnika wynosi 131 m.
“Spodziewana średnioroczna produkcja energii z instalacji szacowana jest na poziomie ok. 160 GWh. Dzięki temu do atmosfery trafi o ok. 140 tys. ton CO2 mniej, niż gdyby ta sama ilość prądu została wytworzona w konwencjonalnych źródłach wytwórczych. Waga pojedynczej turbiny wiatrowej to ponad 600 t.” – czytamy w komunikacie.
Ponadto w ramach budowy elektrowni wiatrowej Mierzyn, Tauron wybudował kilkanaście kilometrów dróg dojazdowych i place manewrowe o łącznej powierzchni ponad 70 tys. m2. W obrębie farmy ułożono też 10 km podziemnych linii kablowych 30 kV, a cała budowa trwała nieco ponad dwa lata, wskazano też w materiale.
“Jednocześnie Tauron do końca 2024 r. przekaże do eksploatacji jeszcze dwie farmy wiatrowe – Warblewo (30 MW) oraz Gamów (33 MW), a także buduje trzy inne instalacje typu onshore – Miejska Górka (190 MW), Sieradz (24 MW) i Nowa Brzeźnica (20 MW). Ponadto Tauron pracuje nad uruchomieniem trzech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 199 MW” – zapowiedziano dalej w komunikacie.
“Do 2030 roku planujemy oddać jeszcze 1,1 GW mocy w onshore. Problemem nie będzie finansowanie tych inwestycji, ponieważ sytuacja finansowa spółki się poprawia, np. z tego powodu, że skończyliśmy budowę Jaworzna. Jesteśmy więc w stanie finansować rozwój ze środków własnych lub z project finance” – powiedział Orłowski dziennikarzom podczas uroczystości oddania farmy do eksploatacji.
“Również banki dobrze patrzą na zielone finansowanie, więc nie widzę problemów z pozyskiwaniem pieniędzy na tego typu inwestycje. Ta farma kosztowała nas ok. 500 mln zł, więc w perspektywie 10 lat będzie to kilkadziesiąt miliardów złotych” – dodał.
Podkreślił, że nową strategię spółka chce opublikować do końca roku. Jednym z głównych filarów rozwoju w przyszłości będzie zielona energia.
Tauron Zielona Energia jest spółką z Grupy odpowiedzialną za rozbudowę mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii. TZE odpowiada za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także za prowadzenie nadzoru inwestycyjnego nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce. Spółka miała 42,66 mld zł przychodów ze sprzedaży w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW i wchodzi w skład indeksu mWIG40.
(ISBnews)