Warszawa, 03.10.2024 (ISBnews) – Sześciu na 10 specjalistów IT traktuje rozwój sztucznej inteligencji jako niepokojący dla pracowników branży pod kątem bezpieczeństwa zatrudnienia czy też możliwości uzyskania zatrudnienia w nowym miejscu w przyszłości, wynika z raportu theprotocol.it. Ponad 2/3 badanych osób z branży IT (67%) oczekuje od pracodawców jasnego komunikowania planów rozwoju kompetencji AI w obszarach nowych technologii.
“Sztuczna inteligencja to czynnik, który budzi wiele pytań, szczególnie zaś w branży IT. Dlaczego? Otóż dotychczas w dyskusjach o automatyzacji pracy w minionych latach zdecydowanie skupiano się na zawodach z kategorii blue collars (a więc wykonywanych przez pracowników fizycznych), a także m.in. związanych z procesami produkcyjnymi czy obsługą klientów. Rozpowszechnienie modeli generatywnej sztucznej inteligencji, a także wpływ innych czynników na branżę IT sprawiły, że wśród pracowników widoczne są obawy o stabilizację zawodową, szczególnie w dziedzinie programowania” – czytamy w komunikacie.
“Te odczucia potwierdzają wyniki badania ‘Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024’ theprotocol.it, zgodnie z którymi blisko 6 na 10 specjalistów IT traktuje rozwój sztucznej inteligencji jako niepokojący dla pracowników branży pod kątem bezpieczeństwa zatrudnienia czy też możliwości uzyskania zatrudnienia w nowym miejscu w przyszłości” – czytamy dalej.
Niepokój częściej wyrażają mężczyźni (61%, przy 55% kobiet) oraz pracownicy IT z najstarszej i najmłodszej grupy wiekowej (66% w grupie 45-65 oraz 59% w grupie 18-24).
Ponadto 67% specjalistów IT uczestniczących w badaniu theprotocol.it przyznaje też, że oczekuje od pracodawców jasnego komunikowania planów rozwoju kompetencji AI u swoich pracowników w obszarach nowych technologii, podano także.
“Dziś, kiedy sztuczna inteligencja coraz bardziej integruje się z różnymi aspektami naszego życia, transparentność i zaangażowanie firm w rozwijanie umiejętności w tym obszarze stają się niezbędne. Widać to wyraźnie w badaniu theprotocol.it – 67% specjalistek i specjalistów IT oczekuje od pracodawców przejrzystego komunikowania planów rozwoju kompetencji AI. Kiedy doda się do tego fakt, że tę potrzebę najsilniej podkreślają osoby do 44. roku życia oraz kobiety, które coraz częściej zasilają branżę IT, rysuje się tu dość konkretny trend. Umiejętność obsługi narzędzi AI to nie przyszłość tylko teraźniejszość – standard w branży, który umacnia się z każdym dniem” – skomentował product manager w Allegro Machine Learning Research Cezary Kuik, cytowany w komunikacie.
Raport “Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024” został oparty na wynikach badania, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie theprotocol.it w styczniu 2024 roku. Pomiar przeprowadzono metodą CAWI na grupie 774 pracujących Polaków w wieku 18-65 lat. W próbie badawczej uwzględniono 321 pracowników branży IT, w tym osoby specjalizujące się w: programowaniu, testowaniu, zarządzaniu projektami, projektowaniu graficznym i zarządzaniu sieciami komputerowymi.
(ISBnews)