Sejm przyjął nowelizację ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa

Warszawa, 25.09.2024 (ISBnews) – Sejm przyjął nowelizację ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, która wprowadza mechanizm tzw. konsultacji społecznych projektów ustaw w formie elektronicznej, przy użyciu profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Za nowelizacją głosowało 230 posłów, przeciw było 177, a 20 wstrzymało się od głosu.

Wprowadzenie konsultacji społecznych ustaw związane jest z koniecznością realizacji z tzw. kamieni milowych, czyli warunków, od których spełnienia uzależnione jest uruchomienie środków finansowych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Nowelizacja wprowadza ustawowe prawo do udziału w konsultacjach społecznych projektów ustaw i określa, że prawo to ma być wykonywane w formie elektronicznej.

Mechanizm ten stanowi nową formę tzw. partycypacji społecznej w postępowaniu ustawodawczym, w związku z tym zostaje wprowadzony do  ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.

Zgłoszenie uwag będzie mogło nastąpić z wykorzystaniem ePUAP lub usług sieciowych pozwalających na wykorzystanie profilu zaufanego.

Możliwość wzięcia udziału w konsultacjach społecznych będzie warunkowana uwierzytelnieniem się osoby zgłaszającej uwagi z użyciem: środka identyfikacji elektronicznej lub  danych weryfikowanych za pomocą kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego.

Nowelizacja określa też zakres, cele oraz czas udostępniania oraz przetwarzania przez Kancelarię Sejmu danych osobowych uczestników konsultacji. Jednocześnie wprowadzono ograniczenie zakresu prawa do udziału w konsultacjach w przypadku treści niezgodnych z prawem, czyli np. tzw. mową nienawiści.

(ISBnews)