PARP rozpoczęła nabór MŚP z Polski Wschodniej do projektów Przemysł 4.0, budżet 100 mln zł

Warszawa, 30.08.2024 (ISBnews) – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dofinansowanie projektów mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, mających na celu transformację w kierunku Przemysłu 4.0, podała Agencja. Działanie skierowane jest do firm z makroregionu Polski Wschodniej. Budżet wynosi 100 mln zł. Poziom wsparcia może sięgać do 85% wartości projektu, w zależności od rodzaju wydatków i formy pomocy. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW), potrwa do 26 września 2024 roku.

Należy pamiętać, że rezultat projektu ma obejmować wdrożenie w przedsiębiorstwie innowacji w procesie biznesowym (innowacji procesowej) polegającej na automatyzacji lub robotyzacji procesu produkcji, podano.

“Proces produkcji obejmuje następujące etapy:

1) technologiczny (przekształcanie nakładów pracy i środków w produkty, w tym prace inżynieryjne i związane z nimi testy techniczne, analizy i certyfikacja jako wsparcie produkcji),

2) magazynowanie surowców wykorzystywanych w procesie technologicznym,

3) transport wewnętrzny, tj. zaopatrzenie linii produkcyjnej, odbiór produktów gotowych z produkcji,

4) kontroli jakości wyprodukowanych produktów,

5) pakowania” – czytamy w komunikacie.

Projekt powinien obejmować automatyzację lub robotyzację co najmniej jednego z ww. etapów produkcji.

Dofinansowanie można przeznaczyć na przeprowadzenie audytu technologicznego i diagnozy dojrzałości cyfrowej oraz opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, działania inwestycyjne (w tym zakup automatów, robotów, maszyn, urządzeń i oprogramowania) oraz wsparcie procesu instalacji i wdrożenia nabytych aktywów (szkolenia i doradztwo). Realizacja takich działań przed złożeniem wniosku o dofinansowanie stanowi jedne z warunków uzyskania dofinansowania. MŚP może w tym zakresie skorzystać również z nieodpłatnych usług jednego z Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych (EDIH) działających na terenie Polski, wskazano również.

Mapa drogowa transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 jest kluczowym dokumentem, który ma na celu wskazanie ścieżki, jaką firma powinna obrać, aby skutecznie przeprowadzić proces automatyzacji i robotyzacji. Dodatkowo jest kluczowym elementem oceny projektu przez PARP.

W procesie wyboru projektów ubiegających się o dofinansowanie z PARP, ocenie podlegają różnorodne aspekty, które mają na celu zapewnienie, że wsparcie otrzymają projekty o największym potencjale do realizacji celów programu. Kluczowe kryteria wyboru projektów obejmują m.in.:

  • Kwalifikowalność wnioskodawcy: wnioskodawca musi prowadzić działalność gospodarczą na terenie makroregionu Polski Wschodniej przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Wszystkie dane identyfikacyjne przedsiębiorcy muszą być zgodne z danymi w rejestrach KRS, CEIDG oraz bazie REGON.
  • Realizacja projektu na obszarze makroregionu: projekt musi być realizowany w Polsce Wschodniej, z preferencją dla obszarów strategicznej interwencji (OSI), tj. miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
  • Zgodność projektu z zakresem i celem działania: projekt musi być zgodny z zakresem i celem działania, a cel projektu musi być uzasadniony. Ocenie podlega, czy projekt obejmuje działania w zakresie robotyzacji lub automatyzacji i czy są one zgodne z mapą drogową.
  • Innowacyjność projektu: w ramach oceny kryterium badane jest, czy rezultat projektu obejmuje wdrożenie w przedsiębiorstwie innowacji w procesie biznesowym (innowacji procesowej) polegającej na automatyzacji lub robotyzacji procesu produkcji.
  • Potencjał wnioskodawcy do realizacji projektu: potencjał wnioskodawcy należy rozumieć w szczególności jako posiadanie lub możliwość pozyskania określonych zasobów finansowych, ludzkich, wiedzy/umiejętności, infrastruktury technicznej, informatycznej i lokalowej. Potencjał wnioskodawcy powinien być dostosowany do planowanego zakresu projektu. W przypadku zasobów, którymi wnioskodawca nie dysponuje przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, ocenie podlega, czy w wiarygodny sposób wykazano możliwość pozyskania tych zasobów w czasie pozwalającym na terminową realizację projektu.
  • Wydatki w ramach projektu są kwalifikowalne, racjonalne i uzasadnione: wydatki powinny być niezbędne i bezpośrednio związane z realizacją zaplanowanych w projekcie działań uznanych za kwalifikowalne.
  • Wskaźniki projektu: ocenie podlega, czy wartości docelowe wskaźników projektu zadeklarowane i uzasadnione we wniosku o dofinansowanie są obiektywnie weryfikowalne, mierzalne, uzasadnione, realne i adekwatne do założeń i celu projektu, podsumowano.

(ISBnews)