135 mln dolarów – tyle kosztować będzie rozbudowa i modernizacja wiodącego zakładu AstraZeneca w Szwecji. Będzie to pierwszy zakład koncernu w tym kraju wytwarzający i konfekcjonujący leki biologiczne.
Według informacji portalu branżowego Endpoints News chodzi o zakład zarówno produkujący leki, jak i prowadzący napełnianie jednorazowych penów do wstrzykiwań. Zakład o powierzchni 2700 m kw. nazwany Szwedzkim Centrum Bioprodukcji ma prowadzić napełnianie viali, penów i fiolek lekami biologicznymi zwłaszcza szczepionkami. Część z nich będzie wytwarzana na miejscu. Według „Financial Times” zakład ma zacząć działać w IV kw. 2027 roku.
Oznacza to utworzenie co najmniej 100 nowych miejsc pracy. Zakład będzie zlokalizowany w centrum technologicznym AstraZeneca w Södertälje, niedaleko Sztokholmu. Znajduje się tam pięć innych zakładów produkcyjnych koncernu zatrudniających łącznie 4000 osób, z którym nowe Szwedzkie Centrum Bioprodukcji ma współpracować.
Koncern poinformował jeszcze w czerwcu br., że będzie zwiększał swoje zdolności produkcyjne, budując zakład produkcji i konfekcjonowania leków wartości 1,5 mld dolarów w Singapurze oraz modernizując i rozbudowując za 388 mln dolarów centrum firmowe w Dunkierce we Francji.
Nie idzie za to koncernowi w Wlk. Brytanii. Co prawda rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Skarbu stwierdził w komunikacie, że resort chce uczynić ten kraj „jednym z najlepszych miejsc na świecie do opracowywania i produkcji nowych i innowacyjnych leków, i prowadzimy pozytywne rozmowy z AstraZeneca w celu wsparcia realizacji tej planowanej inwestycji w Speke”, ale faktycznie resort zmniejszył solidnie dotację do rozbudowy zakładu w Speke w Liverpoolu. Rządowe wsparcie miało wynieść 65 mln funtów, obecnie wyniesie 40 mln funtów i nie wiadomo, czy nie nastąpią następne cięcia. Analitycy spekulują, że koncern może przenieść się ze Speke do Södertälje, gdzie ma lepsze warunki inwestycyjne.