Japonia osiągnęła rekordową liczbę indywidualnych akcjonariuszy spółek. W firmach notowanych na czterech japońskich giełdach ich liczba przekroczyła 70 mln. To trzecie miejsce na świecie po USA i Chinach.
Jak poinformowała japońska Agencja Usług Finansowych nadzorująca tamtejszy rynek papierów wartościowych, łącznie na wszystkich czterech giełdach liczba indywidualnych akcjonariuszy spółek wzrosła do rekordowego poziomu przekraczając 70 mln w roku finansowym 2023. Przyczyną była dość długo trwająca hossa na rynku akcji.
Jak wynika z danych zebranych przez giełdy w Tokio, Nagoi, Fukuoce i Sapporo, łącznie Japonia ma około 74,45 mln indywidualnych akcjonariuszy spółek, co oznacza wzrost o 4,62 mln w porównaniu z poprzednim rokiem finansowym i zarazem dziesiąty rok z rzędu wzrostu. Dane te dotyczyły 3984 spółek notowanych na czterech giełdach.
Ceny akcji w ostatnich miesiącach szybko rosły, a 225-dniowa średnia giełdowa Nikkei osiągnęła w lutym br. rekordową wysokość po raz pierwszy od 1989 roku, kiedy to Japonia była w okresie bańki giełdowej.
Należy jednak pamiętać jak liczone są liczby indywidualnych akcjonariuszy spółek – po prostu dodaje się wszystkich akcjonariuszy danej spółki. Powoduje to, że indywidualny inwestor posiadający akcje 10 spółek liczony jest jak 10 akcjonariuszy. Z podobnym problemem zresztą zmaga się lider – USA z 210 mln indywidualnych akcjonariuszy spółek i wicelider – Chiny ze 120 mln indywidualnych akcjonariuszy.
W Japonii w posiadaniu indywidualnych akcjonariuszy znajdują się akcje warte 170,49 bln jenów, czyli 1,08 bln dolarów. Wyliczenie to wykonane w końcu marca br. wskazuje na wzrost wartości akcji o 39,23 mld jenów tylko w obecnym roku. Wzrost liczby akcjonariuszy indywidualnych może mieć też za przyczynę zmiany i rozluźnienie reguł w japońskim programie inwestycji wolnych od podatku „Nippon Indywidualne Konto Oszczędnościowe”. W programie tym rząd zachęcał do przejścia od prostego oszczędzania do inwestowania na rynku akcji.
Warto jednak wspomnieć, że największy procent akcji, bo 31,8% posiadali na rynku japońskim zagraniczni inwestorzy instytucjonalni i osoby fizyczne. Jest to też przekroczenie kolejnego rekordowego poziomu z poprzedniego roku finansowego o 1,7 punktu procentowego.
Z kolei w bankach powierniczych znajdowało się 22,1% akcji, co oznacza, że 7 rok z rzędu ich udział przekroczył 20%. Japońscy indywidualni akcjonariusze spółek posiadali 16,9% wszystkich akcji.
Dla porównania udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wyniósł 16% w 2023 r. Nie wiadomo dokładnie ilu w Polsce jest indywidualnych akcjonariuszy spółek.