Perspektywy rynkowe – scenariusze dla rynków na II półrocze 2024 roku

Pora na podsumowanie naszych tez inwestycyjnych na drugie półrocze 2024 r. To nadal dobry czas na generowanie dochodu z portfela krótkoterminowych papierów dłużnych (polskich, ale i z rynku amerykańskiego).

Po naszym, jak się okazało, zasadnym sceptycznym podejściu do polskich obligacji długoterminowych i dość burzliwym pierwszym półroczu 2024 r., w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy znowu pozytywnie patrzymy na polskie obligacje długoterminowe. na globalnych rynkach obligacji korporacyjnych za bardziej korzystne nadal uważamy inwestycje w papiery o ratingu inwestycyjnym. nie zmieniamy naszej ostrożności wobec globalnych rynków akcji, ale – w relacji do nich – nadal większych szans upatrujemy w wybranych segmentach i spółkach naszej warszawskiej giełdy. Przy świadomości wyższego ryzyka zmienności, z zainteresowaniem patrzymy na chińskie rynki akcji. Podobnie przyglądamy się niektórym pozycjom z rynków surowców, dla których jednak kluczowe będą losy światowej koniunktury gospodarczej.

• Prawdopodobna perspektywa utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej w Polsce w kolejnych kwartałach w naszej opinii sprzyjać powinna portfelom opartym o papiery dłużne krótkoterminowe. Tak jak oczekiwaliśmy, to nadal dobry czas na generowanie dochodu z tego segmentu.

• Odsuwanie w czasie perspektywy obniżania stóp procentowych w USA stwarza korzystną sytuację do utrzymywania pozycji i inwestowania w portfel amerykańskich bonów skarbowych i krótkoterminowych obligacji rządu USA. Portfel taki korzysta z narracji „higher for longer”.

• Przejściowo osiągnięty dołek inflacyjny w Polsce i perspektywa umiarkowanego wzrostu inflacji w kolejnych kwartałach, przy jednoczesnym utrzymywaniu stóp procentowych NBP oraz jednoczesne wahania na rynkach obligacji na świecie doprowadziły w pierwszym półroczu 2024 do zmienności i pogorszenia notowań także polskich obligacji długoterminowych. Pretekstem do mocnej korekty u nas były zaburzenia na globalnych rynkach obligacji, wywołane bardzo mocną zmianą oczekiwań co do tempa i skali obniżek stóp w USA. Tak wygenerowane wahania i spadki cen obligacji długoterminowych sprawiły, iż krótkoterminowe wyniki portfeli takich papierów uległy pogorszeniu. Ale, w perspektywie drugiego półrocza 2024, pozytywnie oceniamy perspektywy tego segmentu rynku – przy wyższym ryzyku niż obligacje krótkoterminowe, dają one – naszym zdaniem – w horyzoncie 6 miesięcy wyższy potencjał stopy zwrotu. Zwracamy uwagę jednak na ryzyko zmienności, które może wynikać także z sytuacji na rynkach światowych (np. z uwagi na wybory w USA) oraz ewentualnie napiętą sytuację budżetową Polski.

• Na globalnym rynku obligacji korporacyjnych, nadal za atrakcyjniejsze (przy uwzględnieniu ryzyka i potencjału zysku) uważamy obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym (IG).

• Utrzymujemy ostrożne lub lekko negatywne podejście do zagranicznych rynków akcji. Relatywnie wysokie wyceny i niezwykle wyśrubowane oczekiwania wobec spółek przede wszystkim amerykańskich, przy jednocześnie utrzymujących się wysokich stopach procentowych (i kosztach finansowania i refinansowania), mogą być poważnym wyzwaniem i prowokować korekty. Ryzyko zmienności zwiększają np. jesienne wybory prezydenckie w USA.

• Mimo dotychczasowych wzrostów kursów i sporych wahań nastrojów, podtrzymujemy naszą opinię o względnej, relatywnej atrakcyjności wybranych segmentów i spółek polskiego rynku akcji – względem rynku globalnego. W dłuższej perspektywie sprzyjać mu powinno oczekiwane ożywienie gospodarcze w Polsce, aczkolwiek – naszym zdaniem – jego tempo może być słabsze od oczekiwań. Takie zjawiska, jak podtrzymanie popytu konsumpcyjnego czy zwiększające się napływy na rynek środków z PPK, powinny działać korzystnie na portfele na polskim rynku akcji. Jednocześnie cały czas bardzo dużym ryzykiem dla polskich aktywów pozostaje wojna w Ukrainie (otrzymuje ona pomoc zachodnią, ale na razie brak nadziei na korzystne rozstrzygnięcie wojny).

• Jeśli kontynuowane będą zabiegi władz chińskich o wsparcie koniunktury gospodarczej i przywrócenie osłabionego zaufania globalnych inwestorów do tamtejszych rynków akcji, to stworzy to szanse dla pozycji na rynku chińskim. Spore wahania i brak przejrzystości w polityce chińskiej może być jednak przyczyną zmienności na tych parkietach.

• Uważamy, że w dłuższym horyzoncie bardzo wysoki potencjał inwestycyjny mają rynki surowców. Należy jednak zauważyć, że oczekiwane przez nas słabsze od oczekiwań tempo wzrostu gospodarczego na świecie w tym roku nie sprzyja ich wycenom w krótkim horyzoncie. Rozsądna wydaje więc się strategia akumulacji na ewentualnych spadkach cen.

Jak zawsze, przypominamy o zdrowym rozsądku w inwestowaniu. I o tym, że portfel każdego inwestora musi być dopasowany do jego indywidualnych możliwości i potrzeb finansowych, odporności nerwowej, poziomu akceptowanego ryzyka i czasu, jaki może dać swoim pieniądzom na to, by zapracowały dla swojego właściciela. Zapraszamy do lektury, słuchania i oglądania naszych materiałów np. na stronie internetowej www.pekaotfi.pl czy profilu na Linkedin.

Jacek Babiński, Wiceprezes Zarządu odpowiedzialny za Pion Zarządzania Aktywami, Pekao TFI