Europejskie startupy zyskały drugi oddech i są na najlepszej drodze, by powtórzyć swój rekordowy wynik finansowania dłużnego z 2022 roku. Startupową stolicą został Sztokholm – tak wynika z opublikowanego właśnie raportu Stifted obejmującego I półrocze 2024 roku.
Według raportu europejskie startupy pozyskały 47,3 mld euro finansowania kapitałowego oraz grantowego i dłużnego od stycznia do czerwca, czyli w I półroczu 2024 roku. Łącznie rund finansowania było 2971. Najwięcej było rund A i pre-seed, bo 2460, ale odpowiadały one tylko za 9,3 mld euro finansowania, czyli 19,7% całości.
Dilutive financing, czyli finansowanie rozwadniające zamknęło się kwotą 27,8 mld euro, co stanowi nieco mniej niż w II połowie 2023 roku, za to sporo więcej niż w I półroczu. Dług to 18,7 mld euro tego finansowania. Ponieważ finansowanie dłużne w rekordowym jak do tej pory roku 2022 wyniosło 28,1 mld euro, można się spodziewać, że ten rekord zostanie w obecnym roku pobity.
Startupową stolicą został w I półroczu Sztokholm – to startupy zarejestrowane w tym mieście otrzymały najwyższe finansowanie wynoszące 10,8 mld euro. Na drugim miejscu znalazł się Londyn – 10,3 mld euro. Trzecie miejsce ma Paryż z 3,3 mld euro. Inne szwedzkie centrum startupowe – Goteborg z kolei znalazł się na 6 miejscu z 1,1 mld euro. Co ciekawe, w czołówce pojawiły się startupy szwajcarskie – Grenoble zajęło z łącznym finansowaniem rzędu 1,3 mld euro piątą pozycję na liście startupowych miast. Jednorożców, czyli firm o wartości powyżej 1 mld euro znalazło się w zestawieniu Stifted 8 – więcej niż w całym 2023 roku. Warto wspomnieć, że na tej liście są trzy firmy brytyjskie, po dwie holenderskie i francuskie i jedna włoska. Nie jest zaskoczeniem, że to głównie firmy „nowych technologii” AI, jak generacja głosu czym zajmuje się ElevenLabs, pojazdy ze sterowaniem autonomicznym AI – firma Wayve oraz trzy firmy pracujące nad technologiami CFO: Pigment, PennyLane i DataSnipper. Niestety, na liście sfinansowanych w I połowie 2024 roku startupów są tylko 83 z Polski i bynajmniej wysokością finansowania nie imponują (w przypadku Czech jest to już 205 firm).
Spory wkład w nagły awans Szwecji mają dwa ogromne finansowania dla tamtejszych ekologicznych startupów: Northvolt pozyskał 5 mld euro, zaś produkujący „zieloną” stal H2 Green Steel – 4,2 mld euro finansowania dłużnego. Łącznie startupy klimatyczne zebrały najwięcej, bo 21,3 mld euro finansowania dłużnego, ale w większości dzięki megarundom powyżej 100 mln euro, których było 63 – najwięcej od 2022 roku.
Jednak to fintechy miały największy procentowy udział we wszystkich rundach – 17%. Największe finansowanie pozyskał SumUp – 1,5 mld euro, zaś Tabeo – 750 mln euro. Największymi pożyczkodawcami były LP – Europejski Bank Inwestycyjny i BpiFrance oraz sporo banków europejskich, jak Deutsche Bank, BNP Paribas i HSBC, najaktywniejszymi co do liczby transakcji – megafundusz Antler (82 transakcje) i SFC Capital (78).
Ogólnie 5006 inwestorów wszelkich typów zainwestowało w I półroczu 2024 w europejskie startupy, zaś 195 z nich inwestowało w więcej niż 5 firm.