Rosomaki dostaną polski system wieżowy ZSSW-30

Rosomak ZSSW30

Konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola (lider), Polska Grupa Zbrojeniowa, WB Electronics oraz Rosomak podpisało umowę z Agencją Uzbrojenia na dostawę 58 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak z nowymi polskimi wieżami ZSSW-30. Umowa ma wartość 2,6 mld zł.

Umowa obejmująca także szkolenia i dostawę części zamiennych jest wykonawczą do umowy ramowej na 341 systemów wieżowych. Pierwsza umowa wykonawcza zawarta 5 lipca 2022 r. o wartości 1,7 mld zł obejmowała 70 wież do wyposażenia na KTO Rosomak 8×8. Wraz z obecną umową podniesie to łączną liczbę tak wyposażonych Rosomaków do niemal 130 sztuk, zaś za niedługo zostanie zawarta także umowa na dostawy KTO o wydłużonym kadłubie – tzw. Rosomak L, które zapewnią większy komfort przy strzelaniu z uzbrojenia głównego. Dostawy wież ZSSW-30 dla Sił Zbrojnych RP będą trwały do 2027 roku.

Jak stwierdził w trakcie uroczystości podpisywania umowy Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, przynajmniej ponad 50% wydatków na zbrojenia musi pozostawać w polskich zakładach zbrojeniowych i nie ma sensu rozdzielać czy będą to podmioty państwowe, czy prywatne. Jako przykład takiej współpracy wskazał właśnie wieżę bezzałogową ZSSW-30 wyprodukowaną w kooperacji prywatnej firmy WB Electronics i HSW oraz współpracę PGZ z WB Electronics.

Udane testy Rosomaków z nowym systemem wieżowym miały miejsce w styczniu br. w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich znajdującej się w składzie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Do tej pory Rosomaki uzbrojone były w załogowe, dwuosobowe wieże włoskie Hitfist-30P, na których nie montowano przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Zdalnie Sterowany System Wieżowy 30mm ZSSW-30 jest jednym z najnowocześniejszych w swojej klasie na świecie. Prace nad nim rozpoczęto jeszcze w 2013 roku w partnerstwie WB Electronics z HSW i już w 2015 roku zaprezentowano pierwszy prototyp. Podstawowe uzbrojenie wieży stanowi armata automatyczna 30 mm Mk44S Bushmaster II, sprzężony z nią uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000C kalibru 7,62 mm oraz po prawej stronie podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR/LR2 wyprodukowanych przez Mesko. System kierowania ogniem wyposażony jest w rozwiązanie do śledzenia i naprowadzania, stabilizację oraz system do obserwacji także nocnej i celowniczy z autotrackerem. Wieża jest na tyle uniwersalna, że istnieje możliwość wymiany uzbrojenia głównego z 30 mm na 40 mm, zaś już obecnie zainstalowana armata może korzystać z amunicji programowalnej i rozcalanej. Możliwe jest szybkie przejście z trybu automatycznego na manualny w razie uszkodzenia. ZSSW-30 jest systemem wieżowym bezzałogowym, zamkniętym, z opancerzonymi czujnikami i magazynem nabojów do armaty i UKM-u. Wieża ta prawdopodobnie będzie montowana na nowym opracowywanym właśnie kołowym transporterze opancerzonym oraz na bojowym wozie piechoty Borsuk.