Będzie zakaz amerykańskich inwestycji w chińskie AI

Departament Stanu przedstawił projekt regulacji, która ograniczałaby i monitorowała inwestycje USA w Chinach w zakresie sztucznej inteligencji, chipów komputerowych i obliczeń kwantowych.

Przygotowywana regulacja wywodzi się z dekretu prezydenta Bidena z sierpnia 2023 roku dotyczącego dostępu „krajów stanowiących zagrożenie” do amerykańskich funduszy finansujących zaawansowane technologie mogące wzmocnić zdolności wywiadowcze, wojskowe, monitorowania, śledzenia i rozpoznania oraz informatyczne. W tym rozporządzeniu jako te kraje wyszczególniono Chiny i zależne od nich Makau oraz Hongkong.

Administracja Bidena stara się utrudnić rozwój chińskich technologii w drugiej co do wielkości gospodarce świata, aby Chiny nie zdobyły przewagi militarnej lub nie przejęły całych segmentów różnych branż, jak samochody elektryczne w branży motoryzacyjnej. Jest to kolejne posunięcie administracji po cłach na samochody elektryczne, które ma utrudnić ekspansję chińskiej gospodarki nastawionej obecnie na eksport, zwykle wspomagany subwencjami rządowymi. Zarazem wpisuje się ono w strategię wyborczą Bidena, który pokazuje w ten sposób wyborcom, że jest równie jak Trump asertywny wobec Chin, które są zarazem głównym partnerem handlowym, jak i geopolitycznym rywalem.

Proponowana regulacja określa także informacje, które obywatele i stali rezydenci USA muszą podać w przypadku zawierania transakcji finansowania inwestycji w Chinach, Hongkongu czy Makau. Zabronione jest finansowanie systemów sztucznej inteligencji w Chinach zwłaszcza tych, które mogłyby mieć zastosowanie wojskowe, zwłaszcza jeśli chodzi o rozpoznanie, monitorowanie, czy lokalizację. Zakazane jest finansowanie inwestycji w produkcję chipów komputerowych oraz systemy kwantowe wszystkich typów i zastosowań. Propozycja została przedstawiona do konsultacji biznesowi, zaś po 4 sierpnia 2024 roku ma zostać wydane ostateczne rozporządzenie.

Departamenty Stanu i Skarbu oczekują komentarzy w sprawie propozycji do 4 sierpnia 2024 r., a po tym terminie Skarb ma wydać ostateczne rozporządzenie. Warto przypomnieć, że administracja Bidena w maju br. wydała rozporządzenie uniemożliwiające wspieranej przez Chiny firmie zajmującej się kryptowalutami nabycie i posiadanie gruntu w pobliżu bazy rakiet nuklearnych w Wyoming, nazywając działanie w bezpośredniej bliskości bazy „zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego”.