Nowy nabór wniosków do Ścieżki Smart w programie FENG ogłosiła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W poprzednim naborze aż 87% wniosków otrzymało oceny negatywne.
Ścieżka Smart jest skierowana do firm mikro-, małych i średnich i ma wspierać działania badawcze i innowacyjne w polskich firmach. Cały program złożony jest z dwóch modułów obowiązkowych – wdrożenie innowacji i prace badawczo-rozwojowe – oraz modułów fakultatywnych, w skład których wchodzi zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, rozwój kompetencji, infrastruktura B+R oraz cyfryzacja. Firma składająca wniosek musi wybrać jeden z dwóch modułów obowiązkowych oraz dowolną liczbę modułów fakultatywnych.
Wnioski mogą być składane od 27 czerwca do 24 października 2024 r. W tym terminie odbędą się równoległe nabory: dla pojedynczych MSP (budżet 2,1 mld zł) i dla projektów na rzecz dostępności (222 mln zł). Z kolei postępowanie dla dużych podmiotów prowadzi NCBiR (budżet 445 mln zł).
W pierwszym naborze na Ścieżkę Smart oceny negatywne otrzymało 87% wniosków, zaś 86% nie spełniło podstawowego kryterium, jakim jest pokrycie przez projekt modułu obligatoryjnego. 60% wniosków nie posiadało wystarczającej zdolności do finansowej realizacji projektu, a 57% wniosków nie spełniało zasad zrównoważonego rozwoju.
Co gorsza, niemal 80% wniosków nie zawierało prawidłowo opisanych i sparametryzowanych cech funkcjonalności świadczących o tym, że produkt lub proces są innowacyjne w skali co najmniej krajowej. PARP radzi przedsiębiorcom, by skupili się przede wszystkim na opracowaniu projektów zgodnych z założeniami i wymogami programu. Zaplanowane działania muszą spełniać definicję prac rozwojowych oraz badań przemysłowych. Nie mogą być rutynowymi usprawnieniami produktów lub procesów technologicznych, nie mogą być także modernizacjami, a jak twierdzi PARP właśnie z tego typu projektami instytucja miała do czynienia przy pierwszym naborze.