ING BSK/EKG: Odbudowa inwestycji prywatnych przesądzi o trwałości wzrostu PKB na wiele lat

Katowice, 08.05.2024 (ISBnews) – O trwałości wzrostu gospodarczego w Polsce w najbliższych latach przesądzi ożywienie inwestycji prywatnych, ze względu na inwestycje w zeroemisyjną energetykę i sieci oraz nowe gałęzie gospodarki i wdrożenia rozwiązań sztucznej inteligencji (AI), wynika z raportu ING Banku Śląskiego i Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG).

“Tematem tegorocznego [raportu] było ożywienie inwestycji prywatnych, obszaru kluczowego dla trwałego i zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Niemniej jednak podobnie jak w poprzednich dwóch raportach nawiązujemy do zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw, gdyż wywołana przez nie reakcja firm globalnych i europejskich (nearshoring czy friendshoring) mogą wpływać na inwestycje zagraniczne w Polsce. Ożywienie inwestycji prywatnych przesądzi o trwałości wzrostu gospodarczego w naszym kraju w najbliższych latach, a może nawet o pomyślności przyszłych pokoleń, ze względu na inwestycje w zeroemisyjną energetykę i sieci oraz nowe gałęzie gospodarki i wdrożenia rozwiązań sztucznej inteligencji (AI)” – czytamy w raporcie, który został zaprezentowany podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest patronem medialnym Kongresu.

W ostatnich latach gospodarka polska rosła głównie na fundamencie konsumpcji, a inwestycje wyhamowały za sprawą wewnętrznych utrudnień regulacyjno podatkowych oraz erozji zaufania do instytucji gospodarki wolnorynkowej. Sytuację pogorszyły także niespotykane szoki zewnętrzne (pandemia, rosyjska agresja na Ukrainę), wskazali autorzy.

“Nawet w trudnym kontekście rosyjskiej wojny w Ukrainie i podwyższonej niepewności geopolitycznej pojawiły się szanse na przyciągnięcie do Polski nowej fali inwestorów zagranicznych. Natomiast oczekiwana poprawa klimatu inwestycyjnego, wiązana m.in. z odblokowaniem dostępu do środków unijnych i stabilizacją regulacji i podatków, powinna wesprzeć inwestycje krajowe” – czytamy dalej.

Głos przedstawicieli polskiego biznesu, ankietowanych na potrzeby raportu, wskazuje, że oparcie polskiej strategii inwestycyjnej na obszarach ważnych dla przyszłości, takich jak: transformacja energetyczna i cyfrowa, automatyzacja, robotyzacja, rozwiązania AI, a nawet produkcja półprzewodników, rozbudowa sieci elektroenergetycznych i modernizacja transportu kolejowego, najbardziej rokują w kontekście ożywienia inwestycyjnego, wymieniono w materiale.

“Polscy przedsiębiorcy pokładają duże nadzieje w odblokowaniu środków unijnych, w tym z KPO, oraz poprawie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Odnośnie do tych dwóch skutków polski biznes mówi niemal jednym głosem” – podkreślono.

Przedstawiciele firm wśród kluczowych barier wymienili (licząc od tych o największej częstości):

– jakość regulacji i stabilność prawa (administracyjnego),

– przewidywalność i stabilność podatków,

– wysokie koszty inwestycji i inflację,

– niedobór specjalistów na rynku pracy

– wysokie stopy procentowe (koszty finansowania), wymieniono dalej.

“W naszym badaniu, wyraźnie wybrzmiewa przekonanie, że obszarami, które mogą liczyć na zwiększenie inwestycji będą:

– transformacja energetyczna, w tym OZE i energetyka jądrowa, magazyny energii, efektywność energetyczna i sieci energetyczne,

– cyfryzacja, automatyzacja, robotyzacja i przemysł 4.0.,

– branża IT i zastosowania AI,

– transport, szczególnie kolej,

– sektor budowlany” – napisano w raporcie.

Autorzy zwrócili uwagę na 15-letni trend spadkowy stopy inwestycji w Polsce. W 2023 r. wyniosła ona w Polsce 17,8% i odbiegała od średniej unijnej (22,2%), jak i krajów regionu CEE (26,3% na Węgrzech czy 27% w Czechach). Jak podkreślili, w porównaniu ze średnią unijną niższa stopa inwestycji w Polsce w ostatniej dekadzie wynikała głównie z niższych inwestycji przedsiębiorstw w relacji do PKB.

“Z rozmów z firmami w ramach wspólnego projektu ING i EEC wiemy, że takie wstrząsy wpływają na obniżenie czy wstrzymanie inwestycji w pierwszej reakcji, ale później mogą prowadzić do zwiększenia nakładów na rzecz zwiększenia odporności firm w przyszłości np. inwestycje w magazyny w pandemii czy własne źródła energii po wybuchu rosyjskiej wojny w Ukrainie)” – napisano w materiale.

Nadzieje na odwrócenie trendu w inwestycjach w latach 2024/2025 związane są najczęściej z następującymi obszarami (licząc od tych o największej częstości):

– poprawa wizerunku kraju wśród inwestorów zagranicznych

– odblokowanie funduszy unijnych

– transformacja energetyczna, wymieniono w raporcie.

(ISBnews)