SAP: 8000 stanowisk pracy do likwidacji

SAP zamierza zlikwidować 8000 stanowisk pracy z czego 2900 w samych Niemczech w centrali koncernu. Będą to zapewne największe tegoroczne zwolnienia w firmie branży IT w Europie – poinformował dziennik biznesowy „Handelsblatt”.

Największy europejski producent software wzbrania się przed określeniem „zwolnienia” i nazywa swoje działania „programem restrukturyzacji powiązanym z konieczną likwidacją części stanowisk pracy”. Według agencji AFP SAP przeznaczył już 2 mld euro na program dobrowolnych odejść i wcześniejszych emerytur. Część osób „przejdzie wewnętrzne szkolenia do nowych stanowisk i ról” co sugeruje, iż mogą przejść do pracy partnerskich spółkach koncernu. Jednak według „Handelsblatt” Międzynarodowa Rada Pracownicza złożona z przedstawicieli lokalnych związków zawodowych stwierdziła ostro, że restrukturyzacja jest po prostu programem zwolnień, zaś decyzje personalne oparto po prostu na cięciu kosztów. SAP, według związków zawodowych, rzeczywiście chce tworzyć miejsca pracy, ale głównie w Indiach, gdzie godzina pracy informatyka jest najtańsza. Wywołało to już złośliwe komentarze niektórych analityków i mediów branżowych przypominających jak na takiej relokacji wyszły w przeszłości największe koncerny informatyczne.

SAP zatrudniał 31 grudnia 2023 ok. 107 tys. osób, zwolnienia nie dotyczą więc dużej części pracowników, jednak analitycy zwracają uwagę, że jeśli przy programie wcześniejszych emerytur koncern pozbędzie się osób z dużym doświadczeniem zawodowym „strata może być niewspółmierna do liczby zwolnionych”.

Zwolnienia, o których pierwsze informacje pojawiły się w styczniu br. są związane według zarządu SAP z „koniecznością koncentracji firmy na strategicznych obszarach wzrostu”, jak systemy chmurowe i sztuczna inteligencja. Istotnie, SAP odnotował w IV kw. 2023 r. spory, bo 20% wzrost przychodów z rozwiązań chmurowych do kwoty 3,07 mld euro przy łącznych przychodach rocznych z nich wynoszących 13,7 mld euro i przychodach z całej działalności biznesowej rzędu 31,2 mld euro, co oznacza 6% wzrostu w stosunku do 2022 roku. Z powodu sprzedaży Qualtricsa wysoki był też zysk netto wynoszący 5,9 mld euro. Prognoza na obecny rok wynosi 17-17,3 mld euro przychodów z samych rozwiązań chmurowych, zaś w 2025 roku ten rodzaj działalności ma przynieść SAP 16,2 mld euro zysku brutto.