Johnson & Johnson kupuje Shockwave Medical

Johnson & Johnson kupuje Shockwave Medical za 12,5 mld dolarów. Zyskuje w ten sposób urządzenie do rozbijania zwapnionych płytek w naczyniach serca.

Urządzenie działa na podobnej zasadzie na jakiej działa urządzenie ESWL do rozbijania kamieni nerkowych przezskórnie, wykorzystując do niszczenia zwapniałych płytek w naczyniach serca fale uderzeniowe. Cewnikowanie serca i użycie urządzenia Shockwave znane jako litotrypsja wewnątrznaczyniowa (IVL) jest stosowane wleczeniu schorzeń serca, kiedy tętnice zatykają się złogami wapnia. Zwykle leczenie takie połączone jest ze wszczepieniem stentów.

Transakcja, w której Shockwave wyceniono na 13,1 mld dolarów, będzie sfinalizowana do połowy 2024 roku. J&J chce ją przeprowadzić jako połączenie transakcji gotówkowej i przejęcia zadłużenia. Koncern zaoferował 335 dolarów w gotówce za akcję, co oznacza 17% premię w stosunku do ceny zamknięcia w końcu marca nim „Wall Street Journal” poinformował, że J&J prowadzi rozmowy w sprawie zakupu spółki. Ostatnie notowanie Shockwave to 325,18 dolarów na sesji 5 kwietnia br. W 2023 roku Shockwave odnotowało sprzedaż na poziomie 730,2 mln dolarów.

Johnson & Johnson postanowił skoncentrować swoje badania i działalność innowacyjną na zapobieganiu i leczeniu schorzeń krążeniowych. W 2022 roku firma wydała 16,6 mld dolarów na zakup producenta pomp serca Abiomed oraz 400 mln dolarów na zakup niewielkiej spółki produkującej urządzenia kardiologiczne Laminar. Na początku 2023 roku J&J stwierdziła, że planuje skoncentrować się na transakcjach, które rozwiną jej portfolio w zakresie leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych, oraz że część przyszłych przejęć będzie niewielkimi przejęciami uzupełniającymi w rodzaju transakcji z Laminar.

Ma to być sposób na „ucieczkę do przodu”, bowiem w 2025 roku blockbuster koncernu – Stelara – lek na chorobę Leśniowskiego-Crohna, będzie musiał zmierzyć się z innymi lekami z tej grupy, których premiery zapowiadane są właśnie na koniec 2024 roku i początek roku przyszłego.