Rzut oka na świetne wyniki funduszy PPK

Po świetnym roku 2023, także pierwszy kwartał roku 2024 był bardzo udany dla inwestorów większości funduszy Pekao TFI. Zwracamy tym razem uwagę na świetne wyniki subfunduszy PPK, które właśnie zostały uhonorowane prestiżowymi nagrodami w renomowanych rankingach za rok 2023. A w naszym studio komentuje je Łukasz Kędzior – prezes Pekao TFI.

Dopiero co snuliśmy plany na nowy rok, a tymczasem już zaczęliśmy drugi kwartał 2024! Po świetnym roku 2023, także zakończony pierwszy kwartał roku 2024 był bardzo dobry dla inwestorów – klientów Pekao TFI. Wyceny jednostek uczestnictwa znakomitej większości zarządzanych przez nas funduszy wzrosły. Mówiąc po ludzku – większość funduszy ponownie „dała zarobić” inwestorom.

Do „wygranych” pierwszego kwartału należą też subfundusze inwestujące środki odkładane systematycznie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (pod nazwą Pekao PPK). Wartość jednostki uczestnictwa poszczególnych subfunduszy z tej „rodziny” w pierwszych trzech miesiącach tego roku wzrosła od 1,7% do ok 4%. To kontynuacja świetnej passy tych funduszy z poprzedniego roku – w efekcie – w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (licząc od końca marca 2023 do końca marca 2024) wyceny jednostek uczestnictwa w tej grupie wzrosły od ponad 8% do ponad 34%. Od pierwszej wyceny, wartość jednostek uczestnictwa tych, które startowały w grudniu 2019, wzrosła – do końca marca 2024, od blisko 22% do ponad 64%. Oczywiście, jak zawsze, przypominamy, że wyniki historyczne nie są ani obietnicą, ani – tym bardziej – gwarancją wyników przyszłych.

PPK Pekao SFIO został uhonorowany „Złotym Portfelem” w kategorii „Najlepszy fundusz PPK”, prestiżową nagrodą przyznawaną przez Gazetę Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. To już kolejna nagroda dla funduszy PPK zarządzanych przez Pekao TFI. Towarzystwo otrzymało bowiem również nagrodę Alfa 2023 Analiz Online w kategorii „Najlepsze fundusze PPK” za 2023 r.

A oto, jak wyniki funduszy PPK Pekao w roku 2023 komentuje Łukasz Kędzior, prezes Pekao TFI:

„Program PPK to chyba najlepszy program praktycznej edukacji finansowej w historii naszego rynku. Startował w  bardzo trudnych czasach – bo bardzo szybko zderzył się z pandemią, potem wysoką inflacją i wojną – a mimo to wyniki inwestycyjne dla klientów są naprawdę znakomite. Cieszę się, że to właśnie Pekao TFI wyznacza standardy jakości zarządzania funduszami tego programu. Nagrody Analiz Online i Parkietu są tego dobitnym potwierdzeniem. Pokazaliśmy, że – mimo bezprecedensowych, dramatycznych wydarzeń na świecie, które przełożyły się na rynki finansowe – można zarządzać tymi funduszami efektywnie, budując kapitał wielu tysięcy uczestników. Mam nadzieję, że przykład PPK zachęci zarówno ich uczestników, jak i innych klientów, do korzystania z oferowanych przez nas innych produktów idealnych do systematycznego, długoterminowego inwestowania – jak np. PPE, IKZE czy IKE czy proponowanych przez Bank Pekao S.A. rozwiązań łączących zalety lokat i naszych funduszy” – podkreśla prezes Łukasz Kędzior.

My zaś przypomnijmy, że PPK to dobrowolny program długoterminowego oszczędzania na emeryturę. Do PPK włączeni są automatycznie Pracownicy w wieku 18-55 lat, zaś osoby starsze (do 70 r.ż.) są zapisywane wyłącznie na swój wniosek; środki do PPK są wpłacane przez Pracownika, Pracodawcę i Państwo. PPK jest powszechne i  obejmuje osoby zatrudnione (w rozumieniu ustawy PPK1), np. pracowników na umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjne. Środki wpłacone do PPK mogą być inwestowane m.in. w fundusz inwestycyjny zarządzany przez Pekao TFI, utworzony specjalnie na potrzeby PPK. Pracownik ma możliwość rezygnacji z oszczędzania na PPK. Musi wówczas złożyć pisemne oświadczenie u Pracodawcy. Co cztery lata (począwszy od 2023 r.) będzie jednak automatycznie ponownie włączany do PPK, chyba że Pracownik odpowiednio wcześniej ponownie złoży taką rezygnację.

Środki uczestnika PPK są lokowane w funduszu inwestycyjnym Pekao PPK SFIO. To tzw. fundusz parasolowy – z wydzielonymi subfunduszami zdefiniowanej daty stosującymi zasady polityki inwestycyjnej dostosowanej do wieku oszczędzających w PPK. Polityka inwestycyjna subfunduszu zdefiniowanej daty zmienia się w czasie, odpowiednio do zmiany wieku uczestników PPK tego subfunduszu, poprzez stopniowe zmniejszanie udziału instrumentów finansowych charakteryzujących się wyższym poziomem ryzyka (np. akcje, prawa do akcji, inne instrumenty udziałowe), na rzecz instrumentów o niższym poziomie ryzyka (np. obligacje, bony skarbowe, inne), w miarę zbliżania się do daty docelowej, czyli daty, kiedy uczestnik PPK osiągnie 60 r.ż. Ponadto, dla Uczestników PPK oczekujących stabilnych wyników w dłuższym terminie oraz nieakceptujących ryzyka związanego z inwestowaniem w akcje, utworzony został subfundusz Pekao PPK 2020 Spokojne Jutro, który inwestuje aktywa przede wszystkim w: obligacje samorządowe, obligacje skarbowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz lokaty bankowe (subfundusz nie inwestuje w akcje od 01.01.2020). Uczestnik PPK ma możliwość aktywnego zarządzania środkami, które gromadzi na swoim rachunku, poprzez złożenie wniosku o dokonanie zamiany jednostek uczestnictwa do subfunduszy zdefiniowanej daty innych niż właściwy dla jego wieku.

Z uwagi na to, że PPK w Pekao TFI oparte są na lokowaniu środków w ramach funduszu inwestycyjnego, inwestycja wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym. Żaden fundusz/subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia zysku z inwestycji. Uczestnik PPK powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale również poniesienia straty przynajmniej części zainwestowanych środków.

Pekao TFI pobiera wynagrodzenie stałe za zarządzanie poszczególnymi subfunduszami w wysokości nie większej niż 0,5% wartości aktywów netto danego subfunduszu w skali roku. Towarzystwo może pobierać wynagrodzenie zmienne, uzależnione od wyników poszczególnych subfunduszy, w wysokości nie wyższej niż 0,1% wartości aktywów netto subfunduszu w skali roku na zasadach określonych w ustawie PPK. Wskazane opłaty obniżają stopę zwrotu z inwestycji. Zasady ustalania i pobierania opłat zawiera prospekt informacyjny. Pekao TFI nie pobiera jakichkolwiek opłat od wpłat na PPK.

PPK zostały utworzone w celu systematycznego gromadzenia środków z przeznaczeniem przede wszystkim na przyszłą dodatkową emeryturę. To pracodawca, we współpracy z instytucją finansową, ma obowiązek zorganizowania PPK dla swoich pracowników.

Na koniec truizm, ale niekiedy zapominany. Oszczędzanie na emeryturę to konieczność. Według prognoz OECD, nasze emerytury będą dużo niższe od dotychczasowych pensji, przez co będziemy mieli znacznie mniej pieniędzy na swoje wydatki. Obecne warunki społeczno-ekonomiczne oraz procesy demograficzne jednoznacznie wskazują, że bez dodatkowych, własnych oszczędności, emeryci będą skazani na wsparcie rodziny czy też zmuszeni do dalszej aktywności zawodowej. Tymczasem o jedno i drugie może być trudno… Jedynym rozwiązaniem, aby zabezpieczyć swoją przyszłość i zarazem – pośrednio – przyszłość swoich bliskich, jest samodzielne i długoterminowe oszczędzanie. Programy takie jak np. PPK, PPE, IKZE czy IKE mogą w tym pomóc. Ale to nasza własna determinacja i konsekwencja mają kluczowe znaczenie.

Łukasz Kwiecień, Pekao TFI