Tauron rozpoczął budowę farmy PV o mocy 54 MW w Bałkowie

Warszawa, 04.04.2024 (ISBnews) – Tauron Zielona Energia – spółka z Grupy Tauron – rozpoczął budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 54 MW w Bałkowie w województwie świętokrzyskim, podała spółka. Harmonogram prac zakłada, że pierwsza energia elektryczna popłynie z tej elektrowni w 2025 roku.

“Transformacja miksu energetycznego w kierunku OZE wraz z inwestycjami w magazynowanie energii będzie priorytetem rozwojowym Taurona w najbliższych latach. Aktualnie, łącznie z farmą w Bałkowie, budujemy nowe aktywa OZE o mocy ponad 360 MW – trzy farmy fotowoltaiczne o mocy niespełna 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW” – powiedział wiceprezes Taurona Michał Orłowski, cytowany w komunikacie.

Elektrownia w Bałkowie będzie jedną z największych w województwie świętokrzyskim, zajmie teren o powierzchni ponad 50 hektarów.

“Nowo budowana farma jest projektem typu greenfield, realizowanym od podstaw przez spółkę Tauron Zielona Energia. Zgodnie z założeniami, na farmie zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne bifacjalne. Technologia ta wykorzystuje światło odbite od spodniej części ogniwa, co poprawia sprawność paneli oraz docelowo efektywność produkcji energii” – dodała wiceprezes Tauron Zielona Energia Monika Piątkiewicz.

Oprócz farmy w Bałkowie, Tauron buduje dwie elektrownie fotowoltaiczne: Proszówek o mocy 55 MW oraz Postomino o mocy 90 MW. Ta ostatnia jednostka będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo i jest pierwszym projektem Taurona realizowanym w formule cable pooling. Elektrownia Proszówek zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a Postomino w 2025 roku. W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.

W fazie budowy znajduje się też pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 160 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w przyszłym roku – Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farmy Nowa Brzeźnica (20 MW) i Sieradz (24 MW) popłynie natomiast w 2025 roku.

Grupa eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach). Tauron dysponuje również jedenastoma farmami wiatrowymi. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW, wymieniono w materiale.

Łączna moc zainstalowana w OZE wynosi niespełna 700 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych oraz 90 MW biomasy).

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka miała 50,7 mld zł przychodów w 2023 r.

(ISBnews)