Dostawy smartfonów wzrosną w 2024 roku o 3%

Globalne dostawy smartfonów wzrosną w 2024 roku o 3% stwierdza raport Counterpoint Research. Przyczyny to spadek inflacji, generujący wzrost popytu oraz zwiększona sprzedaż urządzeń Premium ze względu na implementację w nich rozwiązań generatywnej sztucznej inteligencji.

Counterpoint Research zauważa, że 2023 rok był niełaskawy dla producentów smartfonów – globalne dostawy spadły o ponad 4% z powodu głównie szybko rosnącej inflacji i ograniczania zakupów przez konsumentów. Obecnie o światowych dostawach decydują rynki wschodzące jak Indie, Bliski Wschód i Afryka, zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenia segmentu budżetowego. Obejmuje on głównie urządzenia w cenach od 150 do 249 dolarów. Ma on wzrosnąć o 11% w obecnym roku po wyraźnym spadku w 2023 roku. Do tego wzrostu ma przyczynić się także rosnący popyt w regionie Karaibów i w Ameryce Południowej. Istotny jest dla producentów i dealerów także stan lokalnych waluty, z których większość po spadkach w 2023 roku odrobiła obecnie część strat do dolara i euro i ustabilizowała się na nieco tylko gorszym niż w 2022 roku poziomie.

Sprzedaży sprzyja, poza ożywieniem popytu na urządzenia IT, do których należą obecnie smartfony, także rosnąca konkurencja pomiędzy firmami dominującymi w tym segmencie, jak Oppo, Vivo czy Xiaomi.

Wzrosty widoczne będą także w segmencie Premium obejmującym telefony w cenie od 600 do 799 dolarów. Ten segment urośnie o 17% za przyczyną coraz większego zainteresowania konsumentów technologią AI implementowaną w smartfonach w tym segmencie. Counterpoint Research twierdzi, że dominować będą w nim Apple i jego chiński rywal Huawei. Jeśli chodzi o koncern z USA, pomoże mu w utrzymaniu pozycji rynkowej stały popyt na iPhone’y, szczególnie na rynkach wschodzących, natomiast Huawei skorzysta na rosnącym popycie na rynku własnym oraz na rynkach azjatyckich, zwłaszcza po wprowadzeniu na rynek chipsetu 5G Kirin. Warto zaznaczyć, że w Chinach w pierwszych sześciu tygodniach 2024 roku konkurencja ze strony Huawei sprawiła, że sprzedaż iPhone spadła o 24%.  Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Apple chce zmienić ten stan rzeczy prowadząc negocjacje z Google w kwestii wbudowania w iPhone silnika AI Gemini tej firmy.