Spółki Warty miały 906 mln zł zysku netto, 10,7 mld zł składki przypisanej brutto w 2023r.

Warszawa, 27.03.2024 (ISBnews) – Spółki Warty zanotowały łącznie 906 mln zł zysku netto i 756 mln zł wyniku technicznego w 2023 r., podał ubezpieczyciel. W sumie w obu towarzystwach obie spółki Warty osiągnęły w 2023 r. łącznie ponad 10,7 mld zł składki przypisanej brutto (+16,7% r/r).

Spółka majątkowa miała 792,9 mln zł zysku netto i 588 mln zł wyniku technicznego, zaś spółka życiowa: 113 mln zł zysku netto i 168,2 mln zł wyniku technicznego.

“To był kolejny trudny rok dla rynku ubezpieczeń. Silna presja konkurencyjna, wysokie stopy procentowe i inflacja, a także wojna na terytorium naszego wschodniego sąsiada budują wysoką niepewność co do tempa rozwoju gospodarczego i nastrojów konsumenckich. Pomimo to w 2023 r. osiągnęliśmy rekordowy wynik sprzedaży. Jest to efekt praktycznych inwestycji i pracy całego zespołu, którą wykonywaliśmy przez ostatnie lata. Obserwujemy korzyści płynące z wdrożonych innowacji w zakresie nowych technologii, produktów czy procesów. Warta jest zdrową, elastyczną i skuteczną firmą, która osiągnęła w 2023 r. rekordową sprzedaż, utrzymując przy tym wyjątkową na tle rynku rentowność. Przykładem tego jest wskaźnik ROE na poziomie 22,9% dla spółki majątkowej oraz 25,4%. dla spółki życiowej” – powiedział prezes Warty Jarosław Parkot, cytowany w komunikacie.

Przypis składki brutto spółki majątkowej wyniósł w 2023 r. 9,4 mld zł i był wyższy o 16,7% względem 2022 r. Ubezpieczenia dla klientów indywidualnych przyniosły składkę o 17,8% wyższą w porównaniu do 2022 r., osiągając poziom 6,4 mld zł. Składka z ubezpieczeń korporacyjnych wzrosła o 14,4%, osiągając poziom 2,9 mld zł, podano.

Spółka życiowa Warty zakończyła 2023 r. wzrostem sprzedaży ubezpieczeń na życie o 16,6%, co przełożyło się na 1,4 mld zł przypisu składki brutto i wzrost liczby klientów posiadających ubezpieczenie na życie Warty o 10% r/r.

W sumie w obu towarzystwach obie spółki Warty osiągnęły w 2023 r. łącznie ponad 10,7 mld zł składki przypisanej brutto (+16,7% r/r). To najwyższy wynik sprzedaży w historii grupy, podkreślono.

W 2023 r. obie spółki Warty wypłaciły łącznie swoim klientom ponad 5,4 mld zł w związku z ponad 620 tys. zgłoszonych szkód majątkowych i niemal 550 tys. wniosków o wypłatę świadczeń z ubezpieczeń na życie, podano także.

Warta wypracowała w 2023 roku ROE w wysokości 22,9% dla spółki majątkowej oraz 25,4% dla spółki życiowej.

“W ostatnich latach przeznaczyliśmy na inwestycje w rozwój niemal 0,5 mld zł. W bieżącym roku będziemy nadal inwestowali w nowe technologie i rozwój procesów. Tegoroczny budżet kolejny rok z rzędu wyniesie ok. 100 mln zł. Środki te pozwolą nam zrealizować kilkadziesiąt projektów, dzięki którym w innowacyjny sposób usprawnimy procesy sprzedaży i obsługi klientów oraz wdrożymy kolejne, nowoczesne narzędzia do wyceny składki. Chcemy także wzmacniać nasze relacje z obecnymi i potencjalnymi klientami, zapewniając im przyjazne i innowacyjne kanały komunikacji w trakcie zakupu polisy czy podczas obsługi posprzedażowej” – zapowiedział Parkot.

W ubiegłym roku Warta kontynuowała projekty związane z automatyzacją obsługi posprzedażowej i likwidacji szkód. Efektem jest zwiększająca się liczba w pełni automatycznie (bez udziału człowieka) obsłużonych szkód i świadczeń. W ten sposób Warta wypłaciła już ponad 150 mln w ubezpieczeniach majątkowych i 50 mln w ubezpieczeniach życiowych, wskazano także w materiale.

Grupę Warta tworzą dwie spółki: Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A. oferujące m.in. ubezpieczenia komunikacyjne, majątkowe, osobowo-turystyczne i odpowiedzialności cywilnej oraz Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Warta oferujące indywidualne i grupowe ubezpieczenia na życie.

(ISBnews)