Kaliningradzki biznes się zwija

Rosyjskie firmy ograniczają działalność w Obwodzie Kaliningradzkim. Przyczyną są sankcje i narastające problemy logistyczne.

Jak pisze „Kommiersant”, Obwód był popularny dla rosyjskich firm ze względu na bliskość Europy, możliwość współpracy z firmami sąsiada – Polski – oraz pozyskiwanie tańszych pracowników niż w Środkowej Rosji. Obecnie, wskutek sankcji nałożonych przez USA i Unię Europejską na Rosję, utracił te przewagi.

Największa firma Obwodu – Telebałt TL kontraktowy producent telewizorów Hyundai, BBK i Toshiba – zdecydowała się opuścić Obwód. Firma zaczęła wygaszać działalność poczynając od 2022 roku bowiem, jak poinformował lokalny oddział Ministerstwa Gospodarki i Przemysłu Rosji, zaczęła mieć problemy z dostawami komponentów do montażu telewizorów.

„Choć wówczas rozszerzyły się możliwości dostaw ładunków i wiele regionalnych przedsiębiorstw przebudowało swoją logistykę, to niestety Telebalt nie miał czasu na przystosowanie się do nowych warunków” – zauważyło ministerstwo. Jednak nie dodało, że firmami, które się przystosowały do nowych warunków były głównie spółki sektora spożywczego.

Obecnie Telebałt przeniesie się w okolice Sankt Petersburga, zakład w nowej lokalizacji zostanie uruchomiony jeszcze w obecnym roku. Tyle że tym razem firma nie będzie już kontraktorem producentów południowokoreańskich, jej kierownictwo rozmawia z producentami chińskimi o produkcji ich telewizorów i monitorów na rosyjski rynek.