Spadek zysków Saudi Aramco

Saudi Aramco poinformowało o 24,7% spadku zysków w 2023 roku, licząc rok do roku. To efekt niższych cen ropy i cięć w produkcji ustalonych przez OPEC+.

Jak stwierdziła firma w informacji dla saudyjskiej giełdy i inwestorów, dochód netto w 2023 roku wyniósł 454,7 mld riali saudyjskich, czyli 121,25 mld dolarów. W 2022 roku było to 604,1 mld riali saudyjskich, czyli 161,07 mld dolarów. Jednak w 2022 roku inwazja Rosji na Ukrainę i jej manipulacje na rynku energii, spowodowały gwałtowny wzrost cen ropy, która osiągnęła poziom 130 dolarów za baryłkę. Obecnie, jak zauważyło Aramco w komunikacie, „spadek odzwierciedla głównie wpływ niższych cen ropy naftowej i niższych wolumenów sprzedaży oraz osłabienia marż rafineryjnych i chemicznych”.

Rekordowe zyski naftowego koncernu saudyjskiego w 2022 roku dały Królestwu pierwszą nadwyżkę budżetową od niemal dekady.

„W 2023 r. osiągnęliśmy drugi najwyższy w historii dochód netto. Nasza odporność i elastyczność przyczyniły się do zdrowych przepływów pieniężnych i wysokiego poziomu rentowności pomimo trudnych warunków gospodarczych. Zapewniliśmy także naszym akcjonariuszom 30% wzrost całkowitej dywidendy wypłaconej w 2023 r. o 30% rok do roku” – stwierdził w oświadczeniu dla giełdy i inwestorów dyrektor generalny Aramco Amin H. Nasser.

Tymczasem w 2023 roku ceny ropy znajdowały się w trendzie spadkowym osiągając 85 dolarów za baryłkę, co spowodowało spadek zysków Aramco o 23% w III kw., 38% w II kw. i 19,25% w I kw. 2023 roku, licząc rok do roku. Według firmy analitycznej Jadwa Investment z siedzibą w Rijadzie w obecnym roku prawdopodobnie ceny wzrosną do 88 dolarów za baryłkę czemu winny będzie konflikt w Strefie Gazy. Do końca 2024 roku ceny baryłki nie przekroczą poziomu 90 dolarów.

Tymczasem Arabia Saudyjska ogłosiła przedłużenie do końca czerwca cięć w dostawach ropy o milion baryłek dziennie. Po raz pierwszy ta obniżka została, jako dobrowolna, wdrożona po spotkaniu OPEC w czerwcu 2023 roku, w kwietniu 2023 kilku członków OPEC+, w tym Rosja, zdecydowało o dobrowolnym obniżeniu produkcji o ponad milion baryłek dziennie (bpd). Posunięcie to spowodowało wzrost cen, ale na krótko – po miesiącu wróciły one do dawnego poziomu. Dzienna produkcja królestwa wynosi obecnie około 9 mln baryłek dziennie, znacznie poniżej zgłaszanej dziennej zdolności produkcyjnej wynoszącej 12 mln baryłek dziennie.

Co ciekawe, analityk sektora energetycznego Ibrahim al-Ghitani powiedział AFP, że Arabia Saudyjska „ponosi największy ciężar ograniczenia produkcji, ponieważ jest największym producentem w koalicji (OPEC+) i OPEC”.

„Gdyby nie polityka OPEC+, ceny ropy kształtowałyby się poniżej poziomu, który obserwujemy dzisiaj powyżej 80 dolarów za baryłkę, szczególnie w obliczu oznak zamieszania w światowej gospodarce po pandemii koronawirusa, wojnie na Ukrainie, a następnie wojnie w Gazie. Arabia Saudyjska stara się ogólnie zabezpieczyć przed spadkiem cen ropy poprzez dywersyfikację swojego portfela biznesowego i koncentrację na wydobyciu gazu, oprócz petrochemii i ekspansji zagranicznej”” – powiedział Ghitani.

Spadek dochodów z ropy spowodował, że PKB Arabii Saudyjskiej spadł w 2023 roku o 0,8%, zaś eksperci ekonomiczny uważają że „w sprzyjających okolicznościach” w tym roku takiego spadku PKB już nie będzie, w najgorszym zaś razie wyniesie on 0,2%

Saudi Aramco ma przy tym szczególną rolę w Królestwie – jest głównym dostarczycielem środków finansowych dla planów charyzmatycznego faktycznego władcy kraju, księcia koronnego Mohammeda bin Salmana. Jest on autorem plany dywersyfikacji gospodarki kraju występującego pod kryptonimem Vision 2030, gdzie znajdują się takie projekty, jak np. futurystyczne super centrum finansowe znane jako NEOM, które miałoby zastąpić w tej roli Dubaj. Wsparciu takich inwestycji miałoby służyć ogłoszone w zeszłym tygodniu przekazanie dodatkowych 8% akcji Aramco firmom należącym do Funduszu Inwestycji Publicznych (PIF) królestwa. Oznacza to, że skumulowane udziały przeniesione do PIF i jego spółek zależnych, jednego z największych państwowych funduszy majątkowych na świecie, osiągnęły 16%. Wartość obecnych 8% wynosi około 164 mld dolarów przy obecnej kapitalizacji rynkowej spółki.