ING BSK: Kurs EUR/PLN przetestuje poziom 4,30 w najbliższych dniach

Warszawa, 22.02.2024 (ISBnews) – Kurs EUR/PLN przetestuje poziom 4,30 w najbliższych dniach, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego. Dziś po 9:30 na rynku walutowym za euro płacono ok. 4,31 zł.

“Nadal spodziewamy się, że kurs €/PLN przetestuje 4,30 w najbliższych dniach. Im bliżej marcowego posiedzenia RPP, tym więcej pojawi się wątpliwości co do wycenianej przez rynek obniżki stóp procentowych. Naszym zdaniem wymusi to istotne przesunięcie rynkowych oczekiwań co do ścieżki stóp NBP. Dołożą się do tego m.in. nadwyżka C/A w ujęciu 12-miesięcznym czy napływy funduszy z UE i inwestycji zagranicznych. Dlatego nadal spodziewamy się umocnienia PLN w kierunku 4,20-4,25/€ około połowy roku” – czytamy w raporcie dziennym banku.

ING BSK ocenia, że m bliżej posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w marcu, tym większe ryzyko przeceny skarbowych papierów wartościowych i spłaszczenia krzywej.

“Trudno racjonalnie zakładać, że RPP w tak krótkim czasie zmieni zdanie i rozpocznie obniżki. Budowanie pozycji pod taki scenariusz mogło się już zacząć, gdyż mimo zaskoczenia krajową inflacją po niższej stronie w ubiegłym tygodniu nie doszło do umocnienia nawet krótkich SPW. Równolegle może jednak dochodzić do zawężenia asset swapów. Popyt na rynku pierwotnym jest duży, a  w danych MF nie widać jeszcze większego napływu z zagranicy” – czytamy dalej.

(ISBnews)