Rzeszów i ComCERT z Grupy Asseco uruchomiły miejskie centrum cyberbezpieczeństwa

Rzeszów, 15.02.2024 (ISBnews) – Urząd Miasta Rzeszów oraz ComCERT, z Grupy Asseco, uruchomiły Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa (SOC), poinformował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

“W ostatnim czasie Rzeszów znalazł się w centrum wydarzeń politycznych, a także zyskał strategiczne znaczenie dla Europy i świata. Dzięki uruchomieniu centrum systemy miejskie będą znacznie bezpieczniejsze” – powiedział Fijołek podczas konferencji prasowej.

Centrum zasięgiem obejmie Miejską Sieć Teleinformatyczną, z której poza Urzędem Miasta korzystają m.in. Miejski Zarząd Dróg, Zarząd Transportu Miejskiego oraz Miejska Administracja Targowisk i Parkingów. Jak zaznaczono, jest to pierwsza w Polsce tego typu scentralizowana jednostka świadcząca usługi monitorowania, reagowania i zapobiegania cyberincydentom na rzecz podlegających miastu podmiotów.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wskazał, że liczy, iż docelowo takie centra będą utworzone wręcz w każdym mieście wojewódzkim.

“W Rzeszowie mamy start. W innych miastach już są małe jednostki, które współpracują z NASK. Im więcej takich centrów system cyberbezpieczeństwa kraju będzie mocniejszy” – powiedział Gawkowski.

Centrum Operacji Bezpieczeństwa w Rzeszowie powstało, aby umożliwić zarządzanie cyberincydentami, w tym: działania prewencyjne, monitoring i reakcję w przypadku ataku. Komórka działa przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Rzeszowski SOC skupia nowoczesne technologie informatyczne oraz wyspecjalizowany personel w ramach pojedynczej jednostki organizacyjnej. Dzięki temu możliwe jest całodobowe monitorowanie sieci i szybka reakcja na potencjalne zagrożenia we wszystkich chronionych podmiotach. Projekt stworzenia SOC w Rzeszowie obejmował: ustanowienie struktury organizacyjnej, zaprojektowanie procesów, wdrożenie systemu do monitorowania pracy chronionych zasobów IT oraz ujednolicenie procedur.

“Rzeszowski SOC to pierwsze tego typu centrum w Polsce, stworzone na potrzeby kilku podmiotów funkcjonujących w ramach struktury miasta. Ogromną wartością tego projektu jest współdzielona technologia, która umożliwia obsługę wszystkich podmiotów przez jeden zespół. Wdrożony przez nas system pozwala na monitorowanie ok. 1200 stacji roboczych oraz ponad 320 serwerów wirtualnych znajdujących się w kilku lokalizacjach. Dzięki centralizacji, decyzje dotyczące bezpieczeństwa są podejmowane szybko i efektywnie. Poszczególne zespoły mogą pracować razem, w jednym miejscu, co sprzyja lepszej komunikacji i wymianie informacji” – powiedział prezes ComCERT z Grupy Asseco Krzysztof Dyki.

Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem oraz szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 17,37 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 2004 r. (początkowo jako Comp Rzeszów); wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)