Sławomir Hinc został powołany na funkcję prezesa zarządu Gaz-Systemu

Warszawa, 12.02.2024 (ISBnews) – Nadzwyczajne walne zgromadzenie Gaz-Systemu odwołało dotychczasowy zarząd spółki z prezesem Marcinem Chludzińskim oraz powołało Sławomira Hinca na członka zarządu i powierzyło mu funkcję prezesa zarządu, podała spółka. 

“Sławomir Hinc posiada wieloletnie doświadczenie w branży gazowniczej, będąc bezpośrednio zaangażowanym w tworzenie koncepcji funkcjonowania krajowego operatora systemu przesyłu gazu ziemnego w Polsce począwszy od 2003 roku. W latach 2004-2008 pełnił funkcję dyrektora finansowego w spółce PGNiG Przesył (obecnie Gaz-System), gdzie był odpowiedzialny za współpracę z Urzędem Regulacji Energetyki, negocjacje umowy leasingu majątku przesyłowego, jaki został dywidendą rzeczową przekazany przez PGNiG do Gaz-Systemu. W latach 2006-2008 pełnił w Gaz-Systemie funkcję prokurenta. Jest autorem pierwszej taryfy przesyłowej tej spółki. W latach 2008-2013 był wiceprezesem PGNiG ds. finansowych. Odpowiadał m.in. za wydzielenie z PGNiG operatora systemu magazynowego (OSM), utworzenie spółki obecnie funkcjonującej pod nazwą Gas Storage Poland oraz wprowadzenie na rynek usług magazynowych. W latach 2008-2014 był członkiem rady nadzorczej spółki EuRoPol Gaz. W latach 2013-2016 pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego spółki PGNiG Upstream Norway. W latach 2019-2024 związany był z branżą energetyki odnawialnej, najpierw jako doradca zarządu, a następnie członek rady nadzorczej Helioexpert. Od 2019 r. był prezesem i dyrektorem zarządzającym Green Genius – polskiego oddziału litewskiego operatora farm PV” – czytamy w komunikacie.

Posiada wykształcenie ekonomiczne uzyskane w Instytucie Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego i tytuł naukowy doktora nauk technicznych Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej ze specjalnością w zakresie systemów taryfowych w przesyle gazu.

Dotychczasowi członkowie zarządu Gaz-Systemu – prezes Marcin Chludziński oraz Andrzej Kensbok, Marian Roman Krzemiński, Paweł Pikus, Błażej Spychalski i Artur Zawartko – zostali decyzją walnego zgromadzenia odwołani ze składu zarządu, podano także w informacji.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

(ISBnews)