Polskie firmy pozyskały z Kaczmarski Group ponad 1 miliard zł finansowania

banknoty 200-złotowe

W 2023 r. spółki wchodzące w Kaczmarski Group udzieliły polskim przedsiębiorcom 1,1 mld zł finansowania, obsłużyły ponad 14,6 mld zł należności oraz udzieliły 54 mln informacji gospodarczych – wynika z informacji prasowej spółki.

Ostatnie lata przyniosły istotny wzrost biznesu w obszarze finansowania przedsiębiorstw, które oferuje będący częścią grupy fintech NFG.

„W 2023 r. przekroczyliśmy 1,1 mld zł finansowania udzielonego przedsiębiorcom od początku rozpoczęcia działalności operacyjnej NFG. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość faktur podlegających finansowaniu wyniosła ponad 300 mln zł” – mówi Martin Kaczmarski, prezes Kaczmarski Group.

„Wspieramy polskich przedsiębiorców, którzy mają duże, często niezaspokojone potrzeby finansowe, szczególnie w sektorach takich jak budownictwo czy transport. Zainteresowanie firm oferowanym przez nas eFaktoringiem i Fakturatką, czyli ratami dla biznesu, widzimy zarówno w liczbie pozyskiwanych klientów, jak i rosnącej średniej wartości udzielanego finansowania, która w tym roku będzie nadal rosła. Po części jest to efekt nowych partnerstw strategicznych m.in. z Expander Polska czy Grupą PSB Handel” – dodaje Kaczmarski.

W 2023 r. średnia wartość faktury w faktoringu wzrosła o 15% do poziomu 8943 zł. W tym roku zbliży się do 10 tys. zł. O ponad 20% wzrosła też liczba faktur sfinansowanych w formie rat dla biznesu, a o ponad 36% ich łączna wartość.

„W niepewnych czasach widzimy duży wzrost zainteresowania przedsiębiorców i korporacji dostępem do wiarygodnych informacji o firmach i konsumentach. Z myślą o nich wdrożyliśmy analizę wiarygodności płatniczej, czyli tzw. scoring. Nowością w ramach analizy jest również limit kupiecki, czyli informacja o sugerowanej maksymalnej kwocie sprzedaży z odroczonym terminem płatności danemu kontrahentowi. Sukcesywnie rozwijamy również platformę RiskRadar, wspierającą duże firmy w zarządzaniu ryzykiem, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów” – wyjaśnia Martin Kaczmarski, pełniący również funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Krajowego Rejestru Długów BIG.

W 2023 r. z bazy danych KRD BIG S.A. pobrano blisko 54 mln informacji gospodarczych. To o prawie 20% więcej niż rok wcześniej.

Trzecim filarem biznesu Kaczmarskich jest odzyskiwanie należności na drodze polubownej lub sądowej. Odpowiadają za nie spółka Kaczmarski Inkasso oraz kancelaria prawna Via Lex, które w ubiegłym roku obsłużyły wierzytelności na kwotę 14,6 mld zł.  

„W 2023 r. obserwowaliśmy dużo większą skłonność dużych, strategicznych klientów do outsourcowania należności. Do grona naszych klientów dołączyły też kolejne dwa duże działające w Polsce banki. Zobowiązań na rynku było więcej, a liczba spraw, które przyjęliśmy do obsługi wzrosła o ponad 20%. To między innymi również efekt postępującej cyfryzacji – usługi windykacyjne oferujemy m.in. za pomocą platform finansowo-księgowych oraz systemów ERP” – podsumowuje Martin Kaczmarski.

Grupa posiada w swojej ofercie również usługi dla konsumentów. Jedną z nich jest serwis ChrońPESEL.pl, którego rolą jest ostrzeganie użytkowników przed nieuprawnionym użyciem ich danych osobowych

„Z różnych wariantów ChrońPESEL korzysta już blisko 750 tys. użytkowników. Usługę tę oferujemy bezpośrednio, poprzez naszą stronę internetową, jak i we współpracy z partnerami, np. firmami telekomunikacyjnymi czy sektorem pożyczkowym” – wyjaśnia Martin Kaczmarski.