Największy bank Brazylii zamyka kredytowanie dla sektora obronnego

Embraer KC-390 należący do brazylijskiej armii

Największy bank Brazylii nie będzie już kredytować lokalnych firm branży zbrojeniowej. Przyczyny są prawdopodobnie i polityczne i ekonomiczne, ale taka decyzja może oznaczać całkowite załamanie dobrze rozwijającego się brazylijskiego eksportu obronnego.

Banco do Brasil posiadający aktywa rzędu 283 mld dolarów jest kluczowym bankiem tego kraju i zarazem największym pod względem gwarancji eksportowych. Jak stwierdza S&P Global, to drugi co do wielkości bank Ameryki Południowej i jeden z najstarszych, bo ze 215-letnią historią.

Według medium branżowego Defense News bank miał stwierdzić, że „zgodnie ze swoimi instrumentami zarządzania wewnętrznego i zrównoważonego rozwoju” zdecydował się nie zlecać „żadnych nowych operacji” dla sektora obronnego. Nieoficjalnie miejscowa prasa i agencje twierdzą, że przyczyny tego ruchu są i polityczne i ekonomiczne – urząd prezydenta, który dobrze widział rozwój państwowych firm zbrojeniowych z kolei niechętnie patrzył na eksport brazylijskiej broni. W Banco do Brasil pojawili się związani z nim ludzie, powiązana z nim ma być także prezes banku, Tarciana Medeiros. Ponadto bank miał ocenić eksport brazylijskiej zbrojeniówki jako „transakcje wysokiego ryzyka ze względu na profil klientów” nie podając jednak szczegółów.

Dla brazylijskiego przemysłu zbrojeniowego ta decyzja stanowi ogromny cios – Banco do Brasil odgrywa ogromną rolę w banku eksportowym Proex zapewniającym gwarancje i kredyty eksporterom wszystkich branż. W obecnej chwili brazylijska zbrojeniówka całkowicie utraciła możliwości eksportu, bowiem klienci żądają gwarancji nawet przy początkowych umowach wykonawczych, a te zapewniał właśnie Banco do Brasil. Minister Obrony Brazylii spotkał się z Tarcianą Medeiros, która obiecała zbadać możliwości rozszerzenia operacji Proexu specjalnie dla sektora obronnego, ale tak, by Banco do Brasil nie brał w nich bezpośredniego udziału. Z kolei resort obrony współpracuje już w tej sprawie z brazylijskim państwowym bankiem rozwoju BNDES oraz z Ministerstwem Rozwoju, Przemysłu, Handlu i Usług, jednak na razie według agencji AP „kwestia ta nie została jeszcze rozstrzygnięta”.

Decyzja Banco do Brasil przyszła dla brazylijskiej zbrojeniówki w najgorszym możliwym momencie. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku brazylijski eksport sprzętu i wyposażenia obronnego wyniósł 1,1 mld dolarów, czyli o 63% więcej niż w 2022 roku, kiedy to eksport zamknął się wynikiem na poziomie 648,5 mln dolarów. Wynik za cały 2023 rok będzie trzecim najlepszym wynikiem obecnej dekady. Krajowy przemysł obronny eksportujący broń, amunicję, materiały wybuchowe, samoloty i śmigłowce, jest odpowiedzialny za 5% PKB kraju i generuje bezpośrednio i pośrednio2,9 mln miejsc pracy. Brazylia jest największym eksporterem sprzętu obronnego w Ameryce Południowej.