Bezos pozbywa się udziałów w Amazonie

Jeff Bezos, twórca Amazona

Jeff Bezos, założyciel koncernu Amazon sprzeda w obecnym roku 50 mln akcji firmy. Jest to kolejny założyciel i prezes zarządu, który pozbywa się akcji swojego koncernu.

Jeff Bezos, twórca Amazona, otrzyma z tej sprzedaży 8,6 mld dolarów przy cenie akcji wynoszącej 171,8 dolarów. Plan sprzedaży został przyjęty 8 listopada 2023 r. i według wstępnego raportu rocznego zakończy się 31 stycznia 2025 roku. Bezos, który założył Amazona w 1994 roku jest obecnie według Bloomberg Billionaires Index trzecią najbogatszą osobą na świecie z majątkiem netto wynoszącym 185 mld dolarów.

Amazon, który teraz bardziej zajmuje się multimediami i usługami w chmurze niż prowadzeniem sprzedaży e-commerce dla klientów B2C, odnotował 8% wzrost po tym, jak opublikował raport z którego wynikało, że sprzedaż w IV kw. 2023 roku przekroczyła oczekiwania analityków, zaś rozwiązania sztucznej inteligencji pozwoliły na zwiększenie sprzedaży usług w chmurze. Jest to kolejny wzrost po łącznym 80% wzroście w 2023 roku, podobnie jak inne spółki technologiczne, przekraczając wskaźniki dla referencyjnego indeksu S&P 500.

Jak przypominają analitycy cytowani przez agencję AFP, Bezos jest kolejnym założycielem doskonale prosperującego koncernu, który pozbywa się w ostatnich latach swoich akcji. Założyciel i prezes zarządu Facebooka, obecnie Meta, Mark Zuckerberg sprzedał akcje warte 428 mln dolarów tylko w dwóch końcowych miesiącach 2023 roku. Elon Musk założyciel i prezes zarządu największego światowego producenta samochodów elektrycznych – Tesli – sprzedał w 2022 roku akcje warte 39 mld dolarów (by przejąć platformę X za 44 mld dolarów, obecnie jej wartość znacznie spadła) i w końcu 2023 roku następne akcje, tym razem za 3,6 mld dolarów.

Osobliwością w świecie miliarderów jest Bill Gates, który regularnie sprzedaje posiadane przez siebie akcje Microsoftu, a jako założyciel i długoletni prezes zarządu miał ich najpierw 49%, potem po IPO nieco mniej bo 45%. Obecnie posiada 1,3% akcji Microsoft wartości około 33,1 mld dolarów, jak twierdzi „absolutnie mu to wystarczy”. Reszta funduszy została przeznaczona na badania naukowe i wdrożeniowe m.in. nad reaktorami SMR oraz działalność charytatywną. Gates, gdyby zachował swoje 45% akcji byłyby obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie, z majątkiem rzędu 1,23 bln dolarów.