Wyniki finansowe Samsunga pokazują słaby popyt na elektronikę

O 34% spadł zysk operacyjny za ostatni kwartał w Samsung Electronics. Mimo lepszych wyników na rynku chipów, popyt na produkty elektroniki użytkowej wciąż jest słaby i to była główna przyczyna gorszych wyników firmy.

Kierownictwo Samsung Electronics i analitycy firmy twierdzą, że w 2024 roku będzie już lepiej m.in. dzięki zwiększonemu popytowi na układy scalone wspomagające rozwiązania sztucznej inteligencji stosowane w smartfonach, notebookach i komputerach PC. Jednak z drugiej strony „środowisko makroekonomiczne jest niepewne” a sytuacja geopolityczna na świecie może mieć hamujący wpływ na sprzedaż, przynajmniej w najbliższej perspektywie. Jak przyznają analitycy, w 2023 roku globalny popyt na elektronikę użytkową był słabszy niż prognozowano, zaś niektóre rynki, jak np. chiński „nie wykazały spodziewanego ożywienia” w tym zakresie.

Zysk operacyjny Samsunga za IV kw. 2023 roku wyniósł 2,8 bln wonów (czyli 2,1 mld dolarów) w porównaniu z 4,3 bln wonów (3,2 mld dolarów) w analogicznym okresie 2022 roku. Zysk operacyjny firmy za cały rok 2023 wyniósł 6,5 bln wonów (4,8 mld dolarów), co oznacza spadek o 85% w porównaniu z 2022 rokiem i najgorszy wynik od 2008 roku, kiedy rynki światowe znajdowały się w samym środku globalnego kryzysu finansowego.

Dział półprzewodników odnotował w całym 2023 roku stratę w wysokości 11 mld dolarów, jednak wyniki IV kw. 2023 przyczyniły się do znacznego zmniejszenia tejże straty, zaś dział pamięci DRAM zaczął przynosić zyski. Jak poinformował Samsung w październiku 2023 r. planowane jest ponad dwukrotnie zwiększenie mocy produkcyjnych  w 2024 r. w segmencie zaawansowanych chipów pamięci o dużej przepustowości. Są to układy poszukiwane w rozwiązaniach sztucznej inteligencji.

„Branża pamięci spodziewa się, że w 2024 r. rynek będzie nadal się ożywiał pomimo różnych potencjalnych przeszkód, w tym polityki stóp procentowych i kwestii geopolitycznych” – stwierdził Samsung w komentarzu do wyników.

Firma liczy na znaczny wzrost sprzedaży dobrze przyjętego przez rynek najnowszego smartfona Galaxy S24 z segmentu Premium wyposażonego w funkcjonalności sztucznej inteligencji, jak np. tłumaczenie na żywo podczas rozmów telefonicznych w 13 językach i 17 dialektach.