Wojskowy przetarg z istotną wadą

Unieważniono przetarg na usługi telefonii mobilnej wraz z dostawą smartfonów dla Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych. Powodem jest brak podstawowego warunku w specyfikacji przetargowej – zabezpieczenia ochrony informacji niejawnych.

Centrum nie podało wysokości sumy przetargu. Całe postępowanie ogłoszono w końcu listopada 2023 r. Wiadomo, że zamierzano z wybranymi maksymalnie 5 wykonawcami podpisać umowę ramową na 4 lata. Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych unieważniło postępowanie przed 26 stycznia br., czyli zakończeniem terminu przyjmowania ofert.

W specyfikacji przetargu znalazły się cztery rodzaje smartfonów: iPhone z chipem A15 z 5,5-calowym wyświetlaczem 2532 x 1170 px, smartfony z 4 i 5,2-calowym wyświetlaczem wyposażone w system Android oraz 5,8 cali z wyświetlaczem 2300 x 1440 px, także z Androidem. Najwięcej, bo 50% miało być sprzętu 5,2 cala z ekranem Full HD, z Androidem, 4-rdzeniowym CPU i 4 GB RAM. Oczekiwano oferty 3 modeli dla iPhone oraz oferty 2-3 producentów dla sprzętu z Androidem.

W pakiecie usług miały prócz głosowych i Internetu znaleźć się VPN oraz roaming na kraje UE i USA. W kryteriach wyboru 60 pkt stanowiła cena zaś 40 pkt – parametry jakościowe oferowanego sprzętu.

Jak przyznało Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych dokumenty przetargowe posiadały niemożliwą do usunięcia wadę, która w świetle art. 255 Prawa Zamówień Publicznych nie pozwalała na zawarcie takiej umowy, której nie można by było unieważnić.

Wadą tą było nie wyspecyfikowanie koniecznych do spełnienia przez wykonawców wymogów w zakresie ochrony informacji niejawnych, zwłaszcza posiadania świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego.

„Sprawa jest dość kompromitująca, bo potknięcie duże. Brak wymogów co do ochrony informacji niejawnych i dołożyłbym jeszcze jedno – czy w tym postępowaniu naprawdę można byłoby wystawić smartfony wszystkich producentów, nawet chińskich, które obecnie znikają ze wszystkich przetargów państw NATO?  Czy u nas o tym zapomniano czy po prostu i tutaj mamy realizację starej znanej w siłach zbrojnych zasady CCC czyli Cena Czyni Cuda? W takim przypadku to bardzo dobrze że ktoś się ocknął i ten przetarg anulowano” – powiedział ISBiznes.pl analityk militarny związany z siłami zbrojnymi RP.