SatRev uruchomił spółkę joint venture w Omanie do wynoszenia satelitów w kosmos

Warszawa, 29.01.2024 (ISBnews) – SatRev – wrocławski startup z branży kosmicznej z portfela JR Holding – zawiązał firmę Spazers we współpracy z rządem Omanu, podała spółka. Firma powstała w celu produkcji i wynoszenia w przestrzeń kosmiczną satelitów.

“Jest to poszerzenie i ugruntowanie współpracy SatRev w Omanie i na Bliskim Wschodzie w kontekście rozwoju regionu i dostarczania rozwiązań satelitarnych” – czytamy w komunikacie.

SatRev w partnerstwie z polską firmą Tuatara oraz Etco Space (agencją rządową Omanu promującą innowacje) będzie, za pośrednictwem Spazers, świadczyć usługi produkcji satelitów, wystrzeliwania ich w kosmos, a także budować i obsługiwać stacje naziemne w Omanie i na Bliskim Wschodzie. Spółka zajmie się konstrukcją satelitów do różnych celów, w tym do komunikacji, obserwacji Ziemi i badan naukowych, podano także.

“W oparciu o pozytywną ocenę naszej dotychczasowej współpracy, rząd Omanu chce ją kontynuować, to pokazuje, jak potrzebny jest rozwój w tym zakresie, szczególnie z uwagi na narastające zagrożenia. Pogłębienie współpracy z Omanem jest dla SatRev kolejnym kamieniem milowym w rozwoju. Poszerzamy tym samym zakres działań i umacniamy naszą pozycję na bliskowschodnim rynku” – powiedział CEO SatRev Grzegorz Zwoliński, cytowany w komunikacie.

Istotnym składnikiem oferty Spazers będą usługi wynoszenia satelitów na orbitę, będzie to możliwe dzięki doświadczeniu SatRev w wystrzeliwaniu satelitów z kilkoma globalnymi dostawcami. Założona spółka ma być centrum wzrostu ekosystemu kosmicznego w regionie świadcząc usługi na rzecz bliskowschodnich klientów rządowych i komercyjnych, aby zaspokoić rosnący popyt na usługi z branży kosmicznej, wspierając innowacje opierając się na technologiach SatRev i Tuatara, podano także.

SatRev S.A. to polska firma kosmiczna założona w 2016 roku, specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i obsłudze nanosatelitów oraz ekspertyzie w analizie danych. Do tej pory SatRev z powodzeniem wysłała na orbitę Ziemi 11 satelitów.

(ISBnews)