Plan Mattei lekarstwem na kryzys migracyjny

Antonio Tajani, wicepremier i minister spraw zagranicznych Włoch

Unia Europejska przyjmie tzw. plan Mattei, który ma na celu stworzenie nowego strategicznego partnerstwa z krajami afrykańskimi. Ma to umożliwić pokonanie gangów przemytniczych przerzucających ludzi z Afryki do Europy oraz zajęcie się „pierwotnymi przyczynami nielegalnej migracji”.

Plan Mattei, nazwany tak od zmarłego założyciela Eni Enrico Mattei, ma oznaczać dla Włoch stanie się swego rodzaju węzłem dostaw energii z Afryki do Europy w miarę jak najszybszego zmniejszania zależności od rosyjskiego gazu i ropy. Dla UE najważniejsze jest zawarcie szeregu strategicznych partnerstw z krajami afrykańskimi oznaczających duże inwestycje w stabilnych krajach tego kontynentu, tak by uczynić migracje z Afryki do Europy migracjami wewnątrzkontynentalnymi.

Jak stwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej, Miriam Garcia Ferrer, plan Mattei został przyjęty w Komisji „z zadowoleniem” bowiem „dobrze pasuje do wspólnej wizji roku 2030, do realizacji której zobowiązali się przywódcy UE i Unii Afrykańskiej” oraz do „planu inwestycyjnego Globalna brama do Afryki”.

„Prezydent von der Leyen weźmie udział w «szczycie Afryka-UE w Rzymie» i spodziewamy się pozytywnych dyskusji na temat dalszego rozwoju współpracy gospodarczej z partnerami afrykańskimi, co jest priorytetem zarówno dla UE, jak i Afryki” – dodała rzeczniczka. Szczyt rozpocznie się 29 stycznia.

Także minister spraw zagranicznych i wicepremier Antonio Tajani stwierdził w wywiadzie dla włoskiej TV RAI 3, że ważne jest włączenie planu Mattei do szerszej strategii europejskiej.

„Plan Mattei będzie omawiany (na szczycie Włochy-Afryka – red.), ale także rozpatrzymy wszystkie sektory, od rolnictwa po środowisko, w których Włochy i Afryka mogą współpracować” – powiedział Tajani w programie In Mezz’ora. Jak dodał obecność przywódców UE „pokazuje, jak ważne jest włączenie planu Mattei do strategii europejskiej” – dodał.

We Włoszech plan Mattei zaaprobowany przez parlament będzie wdrażany przez specjalny komitet sterujący, któremu przewodniczy premier Meloni. W jego skład mają wejść szef MSZ jako wiceprzewodniczący i pozostali ministrowie, przewodniczący Konferencji Regionów i Władz Autonomicznych, bank rządowy Cassa Depositi e Prestiti i agencja inwestycji zagranicznych Sace.